HABER

Edirne ve Erzincan'da tehlikeli gerginlik

Edirne'deki gerginlik nedeniyle TEM otoyolu tek yönlü ulaşıma kapandı. Erzincan'da sol görüşlü grup dağılmamakta direnince polis tarafından gözaltına alındı.

Edirne ve Erzincan'da tehlikeli gerginlik

[

****](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/edirne-ve-erzincan-da-tehlikeli-gerginlik-edirne-ve-erzincan-da-gerginlik/5034/124188/sayfa/1/)

Grubun gözaltına alınması sırasında çevrede toplanan sağ görüşlü başka bir grupta kendilerine saldırmak istedi. Polis araya girerek çıkması muhtemel bir olayı önledi.Erzincan Gençlik Derneği'ne mensup 11 kişilik üniversite öğrencilerinden oluşan sol görüşlü grup saat 14.00 sıralarında ellerinde döviz ve pankartlar ile Cumhuriyet meydanına gelerek basın açıklaması yapmak istedi. Basın açıklaması sırasında çevrede karşıt grubun toplandığını gören polisler , basın açıklaması yapan grubun dağılmasını istedi. Tüm uyarılara rağmen alandan ayrılmayan grup, polis tarafından gözaltına alınarak polis minibüsüne bindirildi. İki grubun arasına giren çevik kuvvet polisleri çıkması muhtemel olayı önledi. Polisin sol görüşlü gençleri ellerinden almasına sinirlenen diğer gruptakiler polis minibüsünü tekmeledi. Sağ görüşlü gruptakiler daha sonra açılan döviz ve pankartları yaktı. Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz, olay yerine gelerek bilgi aldı.

EDİRNE'DE BİNLERCE KİŞİ ŞEHRİN GİRİŞİNDE EYLEM YAPTI

Yasa dışı sol örgüt üyesi oldukları şüphesi ile 5 üniversite öğrencisinin tutuklanmasını protesto etmek için İstanbul’dan gelen grubu Edirne’ye sokmak istemeyen binlerce kişi protesto eylemi yaptı.

Edirne Gençlik Derneği Üyesi Trakya Üniversitesi öğrencileri Gürbüz Sönmez, Harika Kızılkaya ve Cevahir Erdem’in tutuklanması üzerine, arkadaşları ve yakınları 27 Aralık günü PTT önünde imza kampanyası başlattı. Edirne’de bir grubun, ‘Amerika Defol, Vatan Bizim’ diye slogan atması üzerine şehrin merkezinde kısa sürede toplananan onlarca Edirneli, ‘Edirne’de hain istemiyoruz, PKK dışarı’ diye karşı slogan attı. Karşılıklı sloganların ardından imzacı 15 kişinin grup linç edilmek istendi. Öğrencileri öfkeli kalabalığın elinden polis kurtararak güvenlik gerekçesi ile gözaltına aldı.

Edirne Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde bir süre tutulan gruptan, eylem sırasında yasadışı slogan atan öğrencilerden Serkan Fikir ile Ebru Aydoğdu da ‘bölücü örgüt propogandası yapmaktan’ tutuklandı.

PKK PROVOKASYONU SÖYLENTİSİ

Edirne'de geçen hafta DHKP-C'li grubun linç edilmek istenmesinin ardından İstanbul ve çevre illerden destek için gelen grupların şehre girişlerine izin verilmedi. Uluslararası Kapıkule otobanını trafiğe kapatan gruba polis müdahale etti.

İstanbul ve çevre illerden gelen çevik kuvvet polisine Edirne Jandarma Komutanlığı da destek verdi. Sloganlar atarak turnikelerde otobanı trafiğe kapatan grup, polise zor anlar yaşattı. Polis ilk önce gruba yaptıkları eylemin kanunsuz olduğunu belirterek, eylemin sürmesi halinde müdahale edeceklerini söyledi. İkazlara uymayan gruba çevik kuvvet polisleri gaz bombası ile müdahale etti. Bir anda savaş alanına dönen otobanda bazı göstericiler gazlardan ve polis müdahalesinden yaralandı. Bu arada Edirne şehir merkezinde toplanan vatandaşlar da grubun otobanda eylem yaptığını haber alınca turnikelere akın etti. Polis ve jandarma, grubu durdurmak için büyük çaba harcarken vatandaşlar, "Burası Edirne burada hain yok" sloganları atarak grubun geldiği otobüsleri taş yağmuruna tuttu. Eylemde bazı göstericilerle polisler hafif yaralandı.

Olay yerinde bulunan CHP Edirne Milletvekili Bilgin Paçarız, olayları tasvip etmediklerini belirterek, "Edirneliler vatanına milletene askerine ve polisine bağlıdır. Geçen hafta yaşanan olayların ardından İstanbul'dan gelen DHKP-C'li gruba tepki gösterdiler. Bunlar olmaması gereken olaylar üzgünüz" dedi.

Geri Dön