HABER

Ege ve Akdeniz'de kuş gribi uyarısı

Ankara - Göçmen kuşların sıcak bölgelere doğru harekete geçtiği, bu nedenle Göller Yöresi ile Ege ve Akdeniz bölgelerinde yeni kuş gribi vakalarının görülebileceği belirtilerek, gerekli önlemlerin alınması istendi.

Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürü Mustafa Kemal Yalınkılıç, Türkiye'nin doğusu ile kuzeyindeki sulak alanların donması nedeniyle göçmen kuşların sıcak bölgelere göçmeye başladığını söyledi.

Göçmen kuşların, kuş gribini hastalanmadan taşıyabildiklerini, bu nedenle ölmedikleri sürece hastalığı taşıyıp taşımadıklarının belirlenmesinin zor olduğunu anlatan Yalınkılıç, "Daha dün Ağrı ve Doğubeyazıt'ta sıkıntı varken, bu tehlike bugün Batı ve Güney Akdeniz'e kaymış durumdadır. Yeni kuş gribi vakaları muhtemeldir"
dedi.

Yalınkılıç, başta Göller Yöresi olmak üzere Ege ve Akdeniz bölgelerinin kuş gribi açısından birinci derecede riskli yerler olduğuna dikkati çekerek, çocukların, kümes hayvanları ile diğer evcil hayvanların bu bölgelerdeki delta, lagün gibi sulak alanlara yaklaştırılmaması gerektiğini kaydetti.

Söz konusu bölgelerdeki vali ve kaymakamların dikkatli olmaları, kuş gribi vakalarıyla karşılaşılması halinde gereken tedbirleri süratle almaları gerektiğine işaret eden Yalınkılıç, vatandaşlardan da kuş veya kümes hayvanı ölüsüyle karşılaşmaları halinde il sağlık, tarım, çevre ve orman müdürlüklerine başvurmalarını istedi.

Yalınkılıç, Türkiye'deki pek çok sulak alanın yanlış sulama ve enerji politikaları nedeniyle kurutulduğunu ifade ederek, "Türkiye, kuş gribi tehlikesine Seyfe Gölü, Sultan Sazlığı gibi sulak alanların kurutulması nedeniyle maruz kaldı" dedi.

Sulak alanlar kurutulduğu için yaşam alanları daralan göçmen kuşların artık insanların yaşam alanlarına yakın gölcüklere, hatta tarlalardaki su birikintilerine konduğuna işaret eden Yalınkılıç, şunları kaydetti:

"Bu, eskilere uzanan bir hadise. Seyfe Gölü'nü kurutan kuşaklama kanallardır. Sulama için yapılan bu projeye 33 trilyon lira verildi. Sulak alanlar eko sistemin bel kemiği, iklim yumuşatıcısı, sellerin önüne geçen depolardır. Eskiden sıtma kaynağı diye kurutuluyordu, bu yanlış sonra fark edildi. Sulak alanların çok yararı olduğu zaman içinde anlaşıldı."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler