HABER

Eğitim Bir-Sen'den bakanlığa çağrı

Eğitim Bir-Sen Amasya Şubesi Başkanı Şahin Gümüş, “Ülkenin geleceği açısından devletin tüm kurumlarının eğitimin meselelerine çözüm odaklı bir yaklaşım içerisinde olmaları gerekmektedir” dedi.

Eğitimin çözümü öncelik gerektiren sorunlarının başında öğretmen istihdamındaki çarpıklığın gelmekte olduğunu belirten Gümüş, “2009'da KPSS'ye giren öğretmen adayı sayısı 250 bin'e ulaşmaktadır. Sınava giren öğretmen adaylarının o yıl içerisinde yüzde 15-20'si öğretmen olarak atanmaktayken, yüzde 75-80'i ise ya yeniden KPSS'ye hazırlanmakta, ya dershanelerde düşük bir ücret karşılığında mesleğini icra etmekte yada mesleği dışı işlerde çalışmaktadır” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yığılmayı önleme ve öğretmen adaylarının sorunlarına çözüm bulma noktasında YÖK ve üniversitelerle koordinasyon ve planlama neticesinde alanlara göre öğretmen ihtiyaç çalışması yaparak, her yıl aldığı öğretmen sayısını artırması gerektiğini vurgulayan Gümüş, “Bakanlığın 15-20 bin öğretmen atayarak, 100 bini bulan öğretmen açığını kapatması mümkün değildir. Öğretmen açığı; sözleşmeli, vekil, ücretli öğretmen alımıyla kapatılmaya çalışılmaktadır. Sürekli ifade ettiğimiz bir hususu tekrar ifade ediyoruz ki, öğretmenin vekili, sözleşmelisi, ücretlisi olmaz. Doktorun, hâkimin, polisin vekili, sözleşmelisi, ücretlisi olmadığı gibi, öğretmenin de olmaz, olmamalıdır. Vekil, ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına biran önce son verilmelidir” şeklinde konuştu.

Gümüş, mevcut sözleşmelilerin derhal kadroya geçirilmesine yönelik başlatılan çalışmaların Kurum İdari Kurulu'nda varılan mutabakatın gereği olarak bir an önce sonuçlandırılmasını, kadroya geçişleri sağlanan öğretmenlerin sözleşmeli olarak çalıştıkları hizmet bölgeleri ve çalışma süreleri dikkate alınarak hizmet puanlarının verilmesi ve sözleşmelilikte geçen sürelerin dikkate alınarak adaylık sürecinden muaf tutulması taleplerini yineledi.

Geri Dön