Eğitim-Bir-Sen'den UÜ Rektörü'ne suç duyurusu

BURSA (İHA) - Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Bursa Şubesi, başörtülü öğrencilerin derse alınmadığı gerekçesiyle Uludağ Üniversitesi Rektörü Mustafa Yurtkuran hakkında suç duyurusunda bulundu.

27 Şubat tarihinde, avukatlarla birlikte üniversiteye giderek, anayasa değişikliğine rağmen başörtülü öğrencilerin içeri sokulmadığını tespit eden Eğitim-Bir-Sen yöneticileri, bugün Rektör Mustafa Yurtkuran hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Şube Başkanı Numan Şeker, üniversitelerde başörtüsüyle girilemeyeceğine dair anayasal ve kanuni düzenleme olmamasına rağmen, bazı rektörlerin anayasa hükmünü hiçe sayarak başörtülü öğrencileri derslere almadığına dikkat çekti. Anayasa hükümlerinin, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kuralları olduğunu söyleyen Şeker, "Ceza hukukunda da anayasayı ihlalin suç olduğu belirtilerek, bu suça verilecek cezaya yer verilmiştir. Anayasamızın 10. ve 42. maddelerinde yapılan düzenlemelere rağmen, başı örtülü kız öğrencilerin yükseköğrenim haklarından mahrum bırakılmaları, anayasanın bağlayıcı ve üstünlüğü ilkesine aykırıdır. Anayasaya aykırı hareket edilemez. Anayasanın ilgili düzenlemelerine aykırı kanun hükmü de getirilemeyeceğinden, başı örtülü öğrencilerin yükseköğrenim haklarını kullanabilmelerine imkan sağlamak için yeni bir kanuni düzenlemenin beklenmesi de gereksiz" dedi.

Başı kapalı kız öğrencilerin bazı üniversitelerde derslere alınmamasının anayasaya açıkça aykırı olduğunu vurgulayan Şeker, "Yapılan anayasa değişikliği üniversitelerdeki başörtüsü yasağının kalkması için yeterlidir. Rektörler kendilerine bir talimat gelmesini beklemeksizin, anayasaya uygun hareket ederek, başı örtülü kız öğrencileri üniversitelere almak zorundadır. Bursa Eğitim-Bir-Sen olarak anayasa hükmünü hiçe sayarak, yasakçı tavrını sürdüren Uludağ Üniversitesi Rektörü Mustafa Yurtkuran'ın anayasa suçu işlediğini, 27 Şubat 2008 tarihinde Eğitim Fakültesi önünde avukatlarla tespit ettik. Bu uygulamadan mağdur olan öğrencilerin fakültelerine alınmayarak eğitim haklarının gasp edildiğini tutanaklarla tespit ettik. Dünyada bilimsel başarı yönüyle ilk 500 üniversite içerisinde ancak iki üniversiteyle yer bulan üniversitelerimiz, bu başarısızlığın sebeplerini araştıracağına, kanunsuz, zorbacı yasaklamalarla meşgul olmaktadır" diye konuştu.

Şeker, YÖK Başkanı'nın hatırlatmasını 'mektupla talimat' olarak değerlendiren Yurtkuran'ın, anayasayı görmezden geldiğini belirterek, "Başörtüsünün şeklini alaycı bir tavırla eleştiren rektör, 'çıtçıtlı, fermuarlı' örtü tiplerinin kanunla belirlenmesini istiyor. Millet olarak bin yıllık tarihimizde fermuarlı ve çıtçıtlı başörtüsü örneğini hiç görmedik. Sendika olarak yasakçılarla mücadelemizi kanuni zeminde sürdürmek adına suç duyurusunda bulunuyoruz. Türkiye'nin normalleşmesinden, demokratikleşmesinden ve özgürlükle ülkesi olmasından yanayız" şeklinde konuştu.