HABER

Eğitim neferi Hüseyin Çağatay vefat etti

Eğitim neferi Hüseyin Çağatay vefat etti

ORDU (İHA) - Ordu'da 33 yıl boyunca devlet memuriyetinden biriktirdiği tasarrufuyla Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Yüzde 100 Eğitime Katkı' kampanyasına katılarak Ünye ve Fatsa ilçelerinde 2 adet Anaokulu yaptıran Hüseyin Çağatay, vefat etti.

Çarşamba günü Ankara'da kaldığı misafirhanede rahatsızlanarak vefat eden Hüseyin Çağatay'ın cenazesi bugün Tokat'ın Turhal ilçesinde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından şehir mezarlığında toprağa verildi. Ordu Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Uzun 'dostum' dediği Çağatay'ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Cenazeye İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sezai Akarsu, Ünye Kaymakamı Osman Günaydın, Fatsa Kaymakamı Mustafa Selman Yurdaer, Ünye Milli Eğitim Müdürü Mehmet Gür, Fatsa Milli Eğitim Müdürü Yusuf Çaya, Ünye Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu Müdürü Fazlı Yüksel, Ünye Anaokulu Müdürü Kamuran Yılmaz da katıldı. Cenazeye ayrıca Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AK Parti Ordu Milletvekilleri Eyüp Fatsa, Ayhan Yılmaz, Mustafa Hamarat taziye çelengi gönderdi.

33 YILLIK BİRİKİMİYLE OKUL YAPTIRDI Ordu'nun Ünye'de 1926 yılında doğan Hüseyin Çağatay, 1942 yılında başladığı devlet memurluğu hayatını 1979 yılında noktaladı. Hiç evlenmeyen Hüseyin Çağatay, emekli olduktan sonra Yalova'ya yerleşti. 1999 Marmara depreminde yaşadığı evin enkazı altında kalan ve şans eseri kurtulan Hüseyin Çağatay, bakacak kimsesi olmadığı için 33 yıl hizmet verdiği şeker fabrikalarının Ankara-Etimesgut misafirhanesine yerleşti.

Çağatay, ömrü boyunca biriktirdiği paraları ne yapacağını düşünürken Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Yüzde 100 Eğitime Katkı' kampanyasına katılan Hüseyin Çağatay, Ünye'ye annesi Fehime Çağatay adına 2 katlı 4 derslikli, 120 öğrenci kapasiteli ve çatısında 500 metrekare salonu bulunan bir anaokulu yaptırdı. Çağatay, bu anaokulunun aynısını Fatsa'ya babası Ömer Çağatay ve kendi adını vererek yaptırırken, iki anaokulu için toplam 300 bin TL harcadı. Hac farizasını da yerine getiren Hüseyin Çağatay, hayatı boyunca hiç evlenmediği için çocuk sevgisinin içinde ukde kaldığını, bu duyguyu ölümsüzleştirmek için okul yaptırmaya karar verdiğini söylemişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön