HABER

Eğitim-Sen: "Eylemlerimiz sürecek"

ANKARA (ANKA) - Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, sendikanın çağrısıyla öğretmenlerin dün yaptığı iş bırakma eyleminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelen soruşturma açılabileceğine dair açıklamanın ardından, tüm hukuki süreçlere hazır olduklarını söyledi.

Dinçer, öğretmenlerin yaşadığı sorunun çözülmemesi halinde, eylemlerinin "genişletilerek sürebileceğini" belirtti. Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerin sevk alarak iş bırakmalarının ardından Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'ten gelen "eylemin illegal" olduğu şeklindeki açıklama ve eyleme ilişkin yasal işlem başlatılacağı uyarısı, Eğitim-Sen tarafından, "tüm hukuki süreçlere hazırız" şeklinde yanıtlandı.

Konuyla ilgili ANKA'ya değerlendirmelerde bulunan Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, yapılacak yasal işlemlere hazırlıklı olduklarını kaydetti. Dinçer, yapılan eylemin tamamen demokratik ve hukuki zemine uygun olduğunu ifade etti. Dinçer, "Yasal işlem başlatsalar da bir sonuç alamazlar. Yargının ve hatta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin lehimize sayısız kararı var. Bakanlık da bunu biliyor. Bakanlık ezberinin bozulmasına kızıyor. Maskesi düştüğü için ne kadar demokratik olduklarını gösteren şeyler yapıyorlar. Her türlü hukuksal hazırlıklarımız yaptık. Dolayısı ile her hangi bir işlem yapabilmeleri mümkün değildir" diye konuştu.

-"SORUN ÇÖZÜLMEZSE EYLEMLERİMİZ GENİŞLEYEREK SÜRECEK"-

Alaaddin Dinçer, MEB'in, "öğretmenlerin bayram tatillerinde ek ders ücretlerini de istiyor" şeklinde bir yargı oluşmasını sağlayarak kamuoyunu yanıltmayı amaçladıklarını söyledi. Dinçer, "Bunlar yıldırma çalışması ve eğitim çalışanları bu tür yıldırma hareketlerine alışıktır. Kamuoyunu yanıltıyorlar ve doğru olmayan bilgiler veriyorlar. Bizler bayram tatillerinde sadece ek derse ücretlerinin kesilmesini istiyoruz. Sadece elimizden alınmış kazanılmış haklarımızı geri istiyoruz" dedi. MEB Müsteşarı Necat Birinci'nin sevk eylemlerine yönelik bir genelge yayınlayarak öğretmenleri uyardığını da hatırlatan Dinçer, bu durumun bir sonucu olmayacağını savundu.

Dinçer, diğer eğitim sendikalarına üye olan öğretmenlerin de eyleme destek verdiğini ve katılımın çok yüksek oranda olduğunu vurguladı. Dinçer, birçok okulda ders yapılmadığını ve bugün de birçok okulda ders yapılmamasını beklediklerini söyledi. Eylemi sürdürme kararı almalarının nedeninin MEB'in uygulamaları olduğunu ifade eden Dinçer, cezalandırma yerine sorunun çözümüne yönelik olarak hareket edilmesi gerektiğini belirtti. Sorunun çözülmemesi durumunda eylemlerin daha genişletileceğini kaydetti.

Dinçer, "Bakanlık bürokratlarının dediği gibi katılım az sayıda kalmadı. İllerden gelen bilgilere göre özellikle Manisa, Çorum, İzmir, Ankara, İstanbul, Diyarbakır ve Mersin'de katılımlar çok geniş oldu. Çok kısa süre önce kararı alınan bir eylem olmasına karşın katılım yoğun oldu. Türkiye başka gündemlerle uğraşırken bu kadar geniş katılımlı olması önemlidir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler