HABER

Eğitimli ve zeki personel ihtiyacı

İZMİR (İHA) - Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko, ihracat firmalarında eğitimli, zeki, dış ticaret mevzuatını bilen, gelişmeleri yakından takip eden personelin firmaların başarısını arttırdığını belirterek, dış ticaret firmalarında çalışan personele yaptıkları işi ciddi takip etmeleri önerisinde bulundu.

Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği ve İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME) tarafından ortaklaşa düzenlenen "Dış Ticaret Eğitim Semineri"nin açılış konuşmasını yapan Galiko, seminere katılanlara tavsiyelerde bulunarak, tecrübelerini aktardı. Galiko, ihracat prosedürlerini doğru yapan firmaların işlerinin daha hızlı yürüdüğünü ve daha başarılı olduklarını ifade ederek, "Fransızlar'ın dediği gibi işleri tekerleğin üzerinde gidiyor. Türkiye bu yıl 85 milyar dolar ihracata doğru gidiyor. 85 milyar dolar ihracatın gerçekleştirilmesi için ihracatçı firmalar 48-50 milyar dolarlık ara malı ve hammadde ithalatı yapıyorlar. Bu nedenle ihracatçının ithalat rejimini de çok iyi bilmesi gerekiyor. Patronların yüzde 99'u dış ticaretin işleyişini, prosedürü tam olarak bilmez. Kompüterize edilmiş sistemlerde kolay kolay değişiklik yapılamaz. Beyannamelerde ve verilerde oluşan hatalar direkt olarak DTM'ye ulaşıyor. Bu nedenle düzeltmek mümkün olmuyor. Sorun yaşamamak için dahilde işleme rejimi, hariçte işleme rejimi ve gümrük rejimini çok iyi bilmek lazım. Bu konularda sorunlarla karşılaşıldığı takdirde Ege İhracatçı Birlikleri'ne başvurun. Hiçbir yer Ege İhracatçı Birlikleri gibi tebliğ, yasal düzenlemeleri çok iyi bilemez" şeklinde konuştu.

19-21 Aralık 2006 tarihleri arasında Ege İhracatçı Birlikleri Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek olan "Dış Ticaret Eğitim Semineri"ne özel sektör temsilcileri, akademisyenler ve konularında uzman bürokratlar konuşmacı olarak katılacak. 3 gün sürecek seminerde, katılımcılar A'dan Z'ye dış ticaretle ilgili tüm konularda bilgilendirilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön