HABER

"Ek ödeme yasa tasarısı"na tepki

ANKARA (İHA) - Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci, İlave Ödemesi Bulunmayan Memurlara ve Sözleşmeli Personele Ek Ödeme Yapılması ile ilgili Kanun Tasarısı'nın çalışanlar arasında adaletsizliğe yol açacağını belirterek, hükümetin tasarıyı geri çekmesini istedi.

Demirci, söz konusu tasarının yasalaşması durumunda -30 derecede 24 saat görev yapan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı çalışanlarının ödüllendirilmek yerine cezalandırılacaklarını söyledi. Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Demirci, Kamu-Sen Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, "İlave Ödemesi Bulunmayan Memurlara ve Sözleşmeli Personele Ek Ödeme Yapılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Tasarısı" ile ilgili çekincelerini dile getirdi. Demirci, 2005 yılında Toplu Sözleşme Süreci'nin mutabakatla sonuçlandığını ve çalışmaların ortak komisyonla yürütülmesi kararı alındığını hatırlatarak, mutabakatta varılan düzenlemelere yönelik çalışmalarda ele alınan taslak metnin sendika temsilcilerinden esirgendiğini ifade etti.

Demirci, Toplu Görüşmelerden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şahin'in Başbakan tarafından imzalandıktan sonra TBMM'ye sevk edileceğini söylediği taslağın, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'e denge tazminatı alamayacak bazı kurumlardan sorumlu Bakanlardan gelen baskı sonucu askıya alındığını kaydetti. Bunun üzerine yeni bir taslak üzerinde çalışıldığını ifade eden Demirci, yeni taslakla "İlave Ödemesi Bulunmayan Memurlara ve Sözleşmeli Personele Ek Ödeme Yapılması ile Bazı Kanunun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Taslağı"nın Bakanlar Kurulu'nda imzaya sunularak TBMM'ye sevk edildiğini kaydetti. Yeni tasarının kamu çalışanları arasında ayrımcılık yaptığını belirten Demirci, "Taslak öz evlat/üvey evlat ayrımına yol açabilecek pek çok uygulamayı içeriyor" dedi. Bu olumsuzlardan en çok Tarım ve Köyişleri Bakanlığı çalışanlarının etkileneceğini belirten Demirci, bakanlıkta diğer kurumların aksine kar varsa prim ödenebileceğini söyledi. Konunun hükümet yetkililerine iletilmesine rağmen dikkate alınmadığını iddia eden Demirci, "Ortaya çıkan mağduriyet tam anlamıyla kuyuya atılan taş misali olup, sorumlusu belli değildir" diye konuştu.

Demirci, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı çalışanlarının özellikle son iki aydır Kuş Gribi nedeniyle Bayram tatilleri dahil olmak üzere -30 derecede 24 saat görev yaptıklarını hatırlatarak, "Bu çalışmaların karşılığı ödül ya da en azından teşekkür bekleyen Bakanlık çalışanları, yeni taslak ile tam anlamıyla cezalandırılacak" dedi. Demirci, sendika olarak kamu çalışanları için iyileştirme çalışmalarına karşı olmadıklarını, ancak tasarının kesinlikle mutabakat hükümlerine göre değil, hükümetin tek taraflı kapalı kapılar arkasında, sendikaların görüşleri olmadan hazırlandığını kaydetti. Tasarının çalışanlar arasına nifak sokacağını öne süren Demirci şunları söyledi:
"Buradan Sayın Başbakana sesleniyorum. Fırsat henüz geçmemiştir. Kanun tasarısı henüz TBMM'ye ulaşmış, Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecektir ve Genel Kurula gelecektir. Hala müdahale edilme ve Adaletsizliği önleme şansı vardır. Aksi takdirde konu ulusal ve uluslararası her türlü hukuk zeminine taşınacaktır. Bu da hem ülkemizin hem de hükümetin aleyhine olacaktır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler