HABER

Eker: "TMO 1.5 milyon ton buğday aldı"

ANKARA (İHA) - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, iktidarları döneminde 765 bin çiftçinin 1.5 milyar YTL'lik borcunun silindiğini, kullandırılan kredilerde de artış olduğunu, çiftçiye 5 milyar YTL'lik destek sağlandığını söyledi. Eker, TMO'nun ise 1.5 milyon tonluk buğday alımı yaptığını ifade etti.

TBMM Genel Kurulu'nda 2007 yılı bütçesi görüşülüyor. Genel Kurul'da bugün Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı ile bağlı kurumların 2007 yılı bütçeleri ele alınıyor. Genel Kurul'da bütçe görüşmeleri sırasında sine-i millet tartışmaları yaşandı. AK Parti Ağrı Milletvekili Halil Özyolcu, AK Parti iktidarı döneminde çevre konusunda yapılan çalışmaları anlattı.

Özyolcu, CHP sıralarından gelen eleştiriler üzerine, "Vatandaşlar size, siz 'sine-i millet derken', sille-i millet diyecek. Vatandaş, CHP'yi asla affetmeyecek" diyerek tepki gösterdi. Özyolcu, tarım konusunda çiftçi kredilerinin yeniden yapılandırıldığını, Türkiye'nin buğday ithal ederken, ihraç eder hale dönüştüğünü söyledi. Et ve Balık Kurumu'nun yeniden işlerliğe geçmesinin de Doğu ve Güneydoğu'daki iller açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Özyolcu, tarım sigortasının da kendi iktidarları döneminde uygulamaya girdiğini ifade etti.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ise, bakanlığının bütçesiyle ilgili eleştiri ve görüşleri cevaplandırdı. Bakan Eker, Erzurum'da koyun olmadığına ilişkin eleştirilere, Erzurum'da koyun varlığının 734 bin, keçi varlığının 900 bin, sığır varlığının da 528 bin olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Buğdayın borsalarda 400 ila 450 bin liradan işlem gördüğünü belirten Eker, bu sene TMO'nun 1.5 milyon ton alım yaptığını, üreticinin buğdayı daha iyi fiyatla piyasaya satma fırsatı bulduğunu söyledi.
19 Kasım 2002'de mazotun 1.239 bin lira, 19 Kasım 2006'da ise 2.120 bin lira olduğunu ifade eden Eker, "Kümülatif olarak yüzde 71 artış olmuş. 2003, 2004 yıllarında toplamda 1 katrilyon 100 trilyon lira olarak ödedik. Çiftçinin ödediği ekstra paranın yüzde 98'ini üreticiye ödedik. 2006 için de Nisan ayında ödeyeceğimizi açıkladık" diye konuştu.

Eker, kooperatife dağıtılan hayvanların kısır, arızalı ve çürük olduğuna ilişkin eleştirilere karşılık, "Kısır oranları düştü. Kısır olduğu bilgisi doğru değil. Doğrular devletin kayıtlarındadır" dedi. Kooperatif desteklerinin arttığını dile getiren Eker, tarım sektörünün ilk kez arka arkaya pozitif büyüme kaydettiğini vurguladı. Çiftçi borçlarının yeniden yapılandırıldığını ifade eden Eker, "1.5 milyar YTL silindi. 765 bin çiftçi etkilenmişti. Borçlarını yapılandıranlar bundan istifade etti" dedi.

Dondurulmuş hayvan sperması başta olmak üzere yem maddelerinde KDV oranlarının düşürüldüğünü belirten Eker, şunları söyledi:

"Kullandırılan kredilere de sübvansiyon uyguluyoruz. Kredi, yüzde 7-13 aralığında faizle ödeniyor. 5 milyar YTL'lik çiftçiye destek verildi. Bizden önceki destekler Doğrudan Gelir Desteği (DGD) şeklindeydi. Bu adaletsizdi. Toprağı çok alan çok alıyordu. Sistemi değiştirdik, verimliliğe, organik tarıma göre destek vermeye başladık. DGD'yi herkese dekar başına 10 YTL olarak belirledik. Toprağına tahlil yaptırıyorsa yüzde 10 ilave destek veriyoruz. Sertifikalı tohum kullanıyorsa dekar başına 5 YTL veriyoruz. Gübrede 2000'e kadar destek vardı. Fabrikalara ve bayilere veriliyordu. Bu da kaldırıldı. Çiftçi perişan değil, ama siz perişan görmek istiyorsunuz. Biz el atılmamış sorunları çözüyoruz. 327 bin hektar alanda toplulaştırma yapıyoruz. 2006'da 4 bin teknik eleman ve sağlık personeli aldık. Yılbaşından itibaren 2 bin 500 veteriner hekim köylerde çalışıyor. Her köyde mutlak suretle bir veteriner hekim ve ziraat mühendisi var."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön