HABER

"Ekinci siyasi sığınma istedi"

"Ekinci siyasi sığınma istedi"

Roma (AA)- İtalya İçişleri Bakanı Giuliano Amato, dün Tiran-İstanbul seferini yapan THY uçağının kaçırılmasıyla ilgili olarak bugün Senatoya bilgi verdi.

Amato, silahsız olduğu tespit edilen korsan Hakan Ekinci hakkında, Brindisi Savcılığı tarafından, ilk sorgu sonrasında tutuklama kararı alındığını açıkladı. Amato, korsanın sorgu sırasında siyasi iltica talebinde bulunduğunu da belirterek, "Ekinci, sorgusunda Hristiyanlığı seçen biri olarak, Türkiye'de can güvenliğinin tehlikede olduğu gerekçesiyle siyasi sığınma istedi" dedi.

Pilot kabinine giren korsanın ne türden bir tehditte bulunduğuna ilişkin çelişkili bilgiler edindiklerini ifade eden Amato, bu konuda üç iddianın gündemde olduğunu belirtti. Amato'ya göre bunların birincisi, uçağın İtalya'ya gitmemesi durumunda korsanın kendini havaya uçurmakla tehdit etmesi. İkincisi, korsanın, yolcular arasındaki arkadaşlarının uçağı havaya uçuracağından söz etmesi. Üçüncüsü ise Papa'ya mektubu iletmesinin mümkün kılınmaması durumunda başka bir uçaktaki arkadaşlarının, bulundukları uçağı havaya uçuracakları tehdidi. Amato, pilota ne tür bir tehdit yöneltildiğinin tam olarak netleştirilemediğini söyledi.

Bakan, Türkiye'den verilen ilk bilgilerde, korsanların 3 veya 4 kişi olabileceğinden söz edilmiş olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

"Ancak uçağın kapısı açıldığında sadece bir korsan çıktı. Bu, silahsız bir kişiydi. İtalya olarak bizler, uçak mürettebatımızı bu tür hadiselere hazırlıyoruz. Görebildiğimiz kadarıyla bu, aslında içerdeki mürettebat tarafından fazla bir risk olmaksızın çözümlenebilecek nitelikte bir hadiseydi."

Amato, "bu olayın THY uçağının, uçak kaçırma hadisesi karşısındaki muhtemel zayıflığını ortaya koyduğunu" savunarak, kendilerinin de bu konudaki önlem ve güvenlik sistemlerinin etkili olduğunu gösterdiğini belirtti.

İtalyan bakan, İzmir doğumlu korsan Ekinci'ye ilişkin bazı çelişkili durumlar olduğuna da değinerek, Ekinci'nin Türkiye'de askerlik hizmetinden muaf tutulmak için sahte rapor almış olduğuna ilişkin kendilerine bir bilgi ulaştığını söyledi.

Amato, uçak kaçırma hadisesinin, Papa'nın Kasım sonunda Türkiye'ye yapacağı seyahati olumsuz yönde etkileyecek bir nitelik taşımadığını da sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön