HABER

Ekmek zammına ikinci iptal başvurusu

Ankara AA- Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), Ankara'da ekmek zammının iptali için, Ankara 5. İdare Mahkemesi Başkanlığına başvurdu.

TÜDEF Genel Başkanı Ali Çetin, dava dilekçesini verdikten sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ankara Fırıncılar Odası yetkililerinin zammın gerekçesini önce yükselen un fiyatlarına bağladıklarını, ancak daha sonra kamuoyundan gelen tepkiler üzerine işçilerin yüzde 100'e varan ücret artışları nedeniyle zam yaptıklarını belirttiklerini kaydetti.

Fırıncılar Federasyonu Başkanının tüketicileri "yeni zam şantajı ile tehdit etmeye başladığını" öne süren Çetin, "Aralık ayında yüzde 10 zam daha yapacağız şeklinde tehdit savurmuştur. Biz tüketiciler hiç bir şantaja ve tehdide boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Bu tavır, ölümü gösterip, tüketiciyi sıtmaya razı etme taktiğidir" dedi.

Tüketicilerin, ölüme de sıtmaya da razı olmayacağını ifade eden Çetin, "İşte bu tehdide cevabımız bugün zammın iptali için açtığımız davadır. Bu dava tüketici haklarının korunması için çok önemlidir. Yargının bu konuda daha önce köprü, otoyol zamları, motorlu taşıtlar vergisi artışı iptali gibi örnek kararları vardır. Bu süreç, pazartesi günü Ankara Valiliğine zammın geri alınması amaçlı müracaatımız ile devam edecektir"dedi.

Çetin, zammı protesto etmek için tüketicileri, 10-11 Kasım 2007 tarihlerinde ekmek boykotuna katılmaya çağırdı.

Geri Dön