HABER

Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısı bitti

Ankara (AA) - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in koordinasyonunda, DPT, Maliye ve Hazine Müsteşarlarından bir "çalışma grubu" oluşturulurken, bu grup sektörlerin istekleri doğrultusunda bir "Sektörel Tedbir Paketi" hazırlamakla görevlendirildi.

Ekren başkanlığında yapılan Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sona erdi. Toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, toplantıda, müteahhitlik hizmetleri, demir ve demirdışı metaller, gemi inşa ve denizcilik ile turizm sektörlerinin sorunlarının ele alındığı bildirildi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırın, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın katıldığı toplantıda, ilgili bakanlıkların üst düzey bürokratları ile özel sektörü temsilen TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve sektör temsilcileri de hazır bulundu.

Dünyada yaşanan ekonomik krizin yarattığı fırsat ve olumsuzlukların değerlendirildiği toplantıda, ilgili sektörler sunum yaptı. Sektör temsilcileri, sunumlarında sektör hakkında bilgi vererek karşılaştıkları sorunlar ile açılım olanaklarını ve kamudan istedikleri önerileri gündeme getirdi.

Açıklamaya göre, gündeme getirilen konularla ilgili kısa sürede sonuç alınabilmesi için Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı'nın koordinasyonunda DPT, Maliye ve Hazine Müsteşarlarından bir çalışma grubu oluşturulması kararlaştırıldı. Çalışma grubu, diğer kamu kurumları ve özel sektör temsilcileriyle birlikte çalışarak, sektör istekleri doğrultusunda bir "Sektörel Tedbir Paketi" hazırlamakla görevlendirildi. Bu paket içinde daha önce gündeme gelen ve teknik çalışmaları tamamlanan "Tekstil, Hazır Giyim ve Deri Sektörü" ve "Otomotiv Sektörü"ne ilişkin kısa vadeli önlemler de yer alacak.

Orta Vadeli Program'da, makroekonomik önceliklerinden birisi olan, küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaların ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirerek, ekonomide sağlanan güven ve istikrarı korumak ve ekonomik büyümeyi sürekli kılmak amacıyla, sektör temsilcileriyle birlikte uzun vadede "Sektörel Değişim ve Dönüşüm Strateji Belgesi"nin hazırlanmasının yer aldığı hatırlatılan açıklamada, şu bilgi verildi:

"Söz konusu stratejiler, daha önce esnaf ve sanatkarlar, tekstil, hazır giyim ve deri sektöründe olduğu gibi ilgili bakanlıklar tarafından koordine edilerek hazırlanacaktır. Müteahhitlik hizmetleri sektörüyle ilgili değişim ve dönüşüm strateji belgesinin dış ticaretten sorumlu devlet bakanlığı, demir ve demirdışı metaller sektörüyle ilgili strateji belgesinin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, gemi inşa ve denizcilik sektörüyle ilgili strateji belgesinin Ulaştırma Bakanlığı, turizm sektörüyle ilgili strateji belgesinin ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanması kararlaştırıldı." Açıklamaya göre, yapılmasına karar verilen çalışmalar kısa sürede tamamlanarak EKK'ya sunulacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön