HABER

Ekranların enerji tüketimi düşüyor

Ekranların enerji tüketimi düşüyor

Mobil dünyaya farklı bir heyecan getirmeyi başaran NVIDIA, Tegra 3 mimarisi ile bilgisayarlar ile yarışır düzeydeki mobil cihazların belki de ilk büyük adımını attı.

Kısa bir süre içinde NVIDIA’nın yeni işlemcilerini taşıyan ilk ürünleri görmeye başlayacağız. Biz yeni ürünleri beklerken NVIDIA da her gün KAL-EL mimarisinin yeni bir özelliğini ortaya koyuyor.
NVIDIA CEO’su Jen-Hsun Huang’un Global Teknoloji Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Tegra 3 mimarisine sahip mobil cihazların, aynı ekran türlerinde bile %40’lık oranda enerji tasarrufu sağladığına dikkat çekiyor.

Toplamda %61 oranda daha az enerji tükettiği iddia edilen Tegra 3’ün ekranların daha az enerji tüketmesini sağlayan yeniliğinin adı DIDIM olarak ifade ediliyor. AMOLED ekranların arka aydınlatmasındaki değişimi ayarlama mantığına dayanan DIDIM, ışık ve renk değişimlerini türevi işlemcilere kıyasla çok daha hızlı bir şekilde ayarlayarak, 3-6 watt arasında değişen enerji tüketim değerini 1-2 watt arası bir düzeye çekebiliyor.

DIDIM teknolojisinin işlevini yerine getirme görevi de Tegra 3’te yer alan 5. Çekirdeğe yüklenmiş. Buradan da anlaşılacağı gibi Tegra 3, yüksek performans ve enerji tüketim değerlerini iki işlemci koluna ayırarak, aslında yeni bir trendin de öncüsü olmuş durumda.

[

](http://www.scroll.com.tr/57698/ucuz-iphone-4-turkiyede/)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön