HABER

El Kaide'den şok yasaklar!

El Kaide Türkiye yapılanmasının, devlet tarafından açılan camilerdeki imamın arkasında namaza durmayı yasakladığı öğrenildi.

El Kaide'den şok yasaklar!

Adana'daki çalışmaların ardından ortaya çıkartılan El Kaide Türkiye yapılanmasının, devletin açtığı cami ve kuran kurslarını yok saydığı, buralardaki imamın arkasında namaza durmayı yasakladığı öğrenildi.

[**

**](http://haber.mynet.com/detay/yasam/el-kaide-operasyonunda-6-kisi-tutuklandi/491928)

Örgütün Türkiye yapılanmasına yönelik son 10 gündür tüm ülkede yürütülen operasyonlar, Adana'da Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünün yürüttüğü çalışmayla başladı.

Örgütün yapılanması ve Afganistan kampları için ''adam ve para'' toplaması ile ilgili bilgiler, Adana'daki çalışmayla gün yüzüne çıktı.

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüklerinin ortak çalışması sonucu örgütün Türkiye sorumlusu olduğu belirlenen Ebubekir Aslan'ın Huzurevleri Mahallesi'nde market işlettiği, örgütün haberleşme merkezi olarak da burayı kullandığı öğrenildi.

Yılbaşında Aslan'ın Ankara'ya gittiği ve her an bir eylem gerçekleştirebilecekleri bilgisini alan ekipler, Ankara Emniyet Müdürlüğü ile organize halde operasyon için düğmeye bastı. Ankara'da yapılan operasyonla Aslan ve 3 adamı yakalandı.

Ardından Adana'da Özel Harekat Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerin tamamının katılımıyla sabaha karşı gerçekleştirilen operasyonda, 20 kişi gözaltına alındı.

Örgütün çalışma yöntemleriyle ilgili yapılan incelemede, Afganistan ve Pakistan'da eğitim gören Aslan'ın, Türkiye yapılanmasıyla ilgili tüm çalışmaları organize ettiği tespit edildi. Örgüt üyelerinin öncelikle Afganistan'da siyasi ve askeri eğitimden geçirildiği, ardından ülke içi faaliyetlerde kullanıldığı belirlendi.

Zanlıların toplantı yeri olarak kendi evlerini kullandıkları, haftalık düzenlenen toplantıların her sefer farklı bir evde gerçekleştirildiği bildirildi.

Zanlıların çoğunun mahalledeki kişiler tarafından da sevilmediği, komşularla iyi diyalogları olmadığı bildirildi.

Çocuklarını okula göndermeyi kabul etmeyen bu kişilerin, çocuklarının veya eşlerinin kendi çevrelerinin dışındakilerle de görüşmelerini yasakladıkları belirtildi.

-CAMİ VE KURAN KURSU YASAK

Örgüt üyelerinin cami ya da kuran kurslarına gitmedikleri, eş ve çocuklarını da buralara göndermedikleri ifade edildi.

Örgüt yayınlarıyla da vurgulanan bu konunun, devlete karşı alınan bir cephe olarak gösterilmeye çalışıldığı tespit edildi. Zanlıların, devletin açtığı cami ve kuran kurslarının gerçeği yansıtmadığını iddia ederek yok saydıkları, imamın arkasında namaza durmayı ise yasakladıkları bildirildi.

Devletin atadığı imamları ''gerçek İslam dinine karşı direnenler olarak'' gösteren zanlıların, bu kişilere karşı da ''kin beslediği'' belirlendi.

Örgüte mensup bulmak için, daha önceki operasyonlarda gözaltına alınan ve halen İstanbul'da cezaevinde bulunan Ebu Hanzala'nın, yazdığı kitaplarla cihat çağrısı yaptığı öğrenildi.

SANAL SOHBET ORTAMLARINI KULLANDILAR

Türkiye yapılanması sorumlusu Aslan'ın, talimatları, Afganistan'daki Serdar E'den aldığı tespit edildi.

Teknolojik gelişmeleri din dışı olarak gören zanlıların buna karşın örgüt yapılanması için sanal sohbet ortamlarını kullandıkları öğrenildi. Twitter ve Facebook'un da aralarında bulunduğu sanal ortamlardan kendi gruplarını oluşturan zanlıların, bu sayede çalışmalarla ilgili bilgi akışını sağladıkları bildirildi.

Zanlıların, örgütle ilgili mesajları sıradan sohbet veya günlük yaşamla ilgili yazışma şeklinde yayınlayarak, polise yakalanmamaya çalıştıkları kaydedildi.

BANKA VE PARA NAKİL ARACINI SOYACAKLARDI

El Kaide'nin, Türkiye yapılanmasında, finansal krizlerin yaşanması, örgüt üyelerini kiradan kurtarıp, ev ve iş sahibi yapma çalışmaları sonucunda birikimlerin giderek azalması nedeniyle para arayışına girdiği belirtildi.

Zanlıların, bu amaçla banka ve para nakil araçlarını soymak için hazırlık yaptığı öğrenildi. Aslan ve diğer zanlıların, soygun ve diğer eylemlerde kullanılmak üzere silah temini için Ankara'ya gittiği bildirildi.

Adana'da gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan zanlılardan 9'unun Emniyet Müdürlüğündeki, 3'ünün ise savcılıktaki sorgulamalarında susma hakkını kullandıkları öğrenildi. Gözaltına alınan 21 zanlıdan 16'sı tutuklanmış, ertesi gün ülke genelinde gerçekleştirilen operasyonlarla 100'ü aşkın gözaltı gerçekleşmişti.

Geri Dön