HABER

El Kaide'nin bombalı saldırı hazırlığı

BAĞDAT (İHA) - Ramazan ayının ilk gününde terör örgütü El Kaide militanlarınca Irak'ın başkenti Bağdat'ı kana bulayan ve 17'si kadın 40 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırının hazırlık aşamasının görüntüleri ele geçirildi.

Amatör kamerayla çekilen görüntülerde, terör örgütü El Kaide'nin, başkentin doğusundaki Sadr City'de gerçekleştirdiği kanlı saldırı öncesi hangi aşamalardan geçildiği görülüyor. Örgütün Irak sorumlusu Ebu Eyyub El Masri'nin de yer aldığı görüntülerde, yüklü miktarda patlayıcı, kalıplar halindeki tenekelerle akaryakıt tankına yerleştiriliyor.

Saldırı hazırlıkları, görenleri dehşete düşürürken, Mısırlı terörist Masri, militanlarına olay sırasında soğuk kanlı ve çok rahat olmalarını tavsiye ediyor. Görüntülerde, çeşitli bileşimlerden meydana getirilen patlayıcılar teneke kalıplara yerleştirilerek, kablo düzenekleriyle birbirine bağlanıp, yüksek basınçlı patlamanın etkisi daha da artırılıyor. Görüntülerin fonunda herhangi bir seslendirme yer almazken, olay günü mahalleyi savaş alanına çeviren yakıt tankı açık şekilde görülüyor.

Başta başkent Bağdat olmak üzere Irak'ın pek çok bölgesini kana bulayan çok sayıda intihar eyleminin sorumlusu El Kaide düzenlediği saldırıyla, Ramazan ayının ilk gününde başkentin doğu yakasındaki Sadr City olarak bilinen Sadr Mahallesi'nde çoğunluğu çocuk ve kadın 40 kişinin ölümüne, en az 75 Iraklı sivilin de yaralanmasına yol açmıştı.

İstihbarat raporları, terör örgütü El Kaide güçlerinin, son bir yıl içinde Irak'taki varlığını giderek hissettirdiği, intihar saldırılarında da önemli bir artış olduğunu gösteriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön