El Kaide'nin üst düzeydeki bir ismi yakalandı

Washington - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Usame Bin Ladin'in 2001'de Afganistan'dan kaçmasına yardım eden El Kaide'nin önde gelen bir isminin yakalandığını açıkladı.

Pentagon tarafından yapılan açıklamada, El Kaide'nin üst düzey isimlerinden biri olduğu kaydedilen Muhammed Rahim'in, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) tarafından yakalanarak bu hafta içinde kendilerine teslim edildiği ve şu an gözaltında olduğu ifade edildi.

Bakanlık sözcüsü Bryan Whitman, Rahim'in halen Guantanamo üssünde tutulduğunu belirtti, ancak nerede ve ne zaman yakalandığı konusunda bilgi vermedi.

Whitman, Bin Ladin'e çok yakın olduğunu ve El Kaide'nin Orta Doğu genelindeki örgütleriyle bağlantıları bulunduğunu söylediği Rahim'in, ABD'nin Afganistan'ı 2001'de işgali sırasında Bin Ladin'in kullandığı dağlık bölge Tora Bora'da sığınak hazırladığını kaydetti.

Pentagon sözcüsü, Ramin'in, ABD'nin El Kaide liderini yakalamak için düzenlendiği operasyonlar sırasında da Bin Ladin'in kaçışına yardım ettiğini söyledi.

AA