HABER

"El Kaide'ye en büyük yardımı İsviçre yaptı"

Libya lideri Albay Muammer Kaddafi, İsviçre'nin referandumla minare yapımını yasaklayarak "El Kaide'ye en büyük yardımı" yaptığını ileri sürdü.

Libya resmi ajansı JANA'ya göre Kaddafi, Zliten kentinde Din Bilimleri Fakültesinde yaptığı konuşmada, İsviçre'nin bu kararla El Kaide'ye "Avrupa'ya saldırması için çok güçlü bir bahane sağladığını" söyledi.

Kaddafi, "El Kaide ve terörizmle savaştıklarını söylerlerken, bu örgüte en büyük yardımı yaptılar. İsviçre bu referandumla, El Kaide'ye Avrupa'ya saldırması için çok güçlü bir bahane sağladı. El Kaide militanları artık şunu söylüyor: Sizi onların düşman olduğu konusunda uyardık. Avrupa'da yaptıklarına bakın. Gelin El Kaide'ye katılın ve Avrupa'ya karşı cihat ilan edin."

Libya lideri Kaddafi, İsviçre'deki referandumun, Müslüman ülkelerde kilise yapılmasının yasaklanması için dayanak oluşturduğunu da savundu.

İsviçre için "dünya mafyası" ifadesini kullanan Kaddafi, "Onlara (İsviçrelilere) şunu söylemeye devam ediyoruz: Çıkarlarınızı düşünmelisiniz. Petrole, gaza, limanlara, denize, güneş enerjisine ve yatırıma ihtiyacınız var. Bunları kaybetmekten sakının ve sınırı aşmayın" dedi.

Libya ile İsviçre arasındaki ilişkiler, Muammer Kaddafi'nin oğlu Hannibal Kaddafi ve eşinin, Temmuz 2008'de Cenevre'deki lüks bir otelde, iki çalışanı dövmek suçundan gözaltına alınmasının ardından gerilmişti. Çift birkaç gün içinde kefaletle serbest bırakılmış, ülkelerine dönmüş ve daha sonra da haklarındaki suçlama düşmüştü, ancak bu dava Libya'yı öfkelendirmişti.

İsviçre'de geçen hafta sonu düzenlenen referandumda, seçmenlerin yüzde 57'si camilerde minare inşa edilmesine karşı oy kullanmış, bu sonuç başta Müslüman ülkeler olmak üzere birçok ülke ve kurumun tepkisini çekmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön