‘El Nusra militan devşiriyor’

‘Belçika için Şeriat' adlı radikal örgütün, Suriye'de rejime karşı savaşmak üzere ‘asker topladığı' öne sürülüyor.

‘El Nusra militan devşiriyor’

Ortadan kaybolmadan önce Brian, kendine ait bulabildiği tüm fotoğrafları da yok etti. Ozana Rodrigez'e sadece birkaç tanesi kaldı. Sonuncusu, oğlu kaybolmadan yaklaşık bir ay önce çekildi. Kucağında yeğeni, gülümseyen genç bir delikanlı...

Ozana Rodrıgues, "Gecenin bir yarısı kayboldu. Tam ne zaman bilmiyorum! Vedalaşmadan ! Altı aydır kendisinden haber alamıyorum. Ve çok sevdiğim tek oğlumu bu şekilde kaybetmek çok üzücü" diyor. Brian'ın Suriye'deki radikal İslamcı örgüt El Nusra için savaştığı düşünülüyor. O, El Nusra'ya katılan yaklaşık 80 Belçikalı gençten biri. El Nusra, isyancılar gibi Suriye'de Esad yönetiminin devrilmesi için mücadele ediyor. Avrupa'dan yüzlerce genç çağrılarına kulak verdi.

Videodaki kaslı delikanlı, Brian. Namaz öncesi silahını nereye koyacağını bilemiyor...

Ozana, her şeyin başladığı yeri gösteriyor. Anvers kentinde bir site.... Brian, burada bir Katolik olarak yetiştirildi. Okul ve futbol arasında renkli bir çocukluk geçirdi. Apartmanın üst katlarında radikal kişilerin yaşadığı belirtiliyor.

Ozana Rodrigues, "Hayatım, burada bir felakete dönüştü! Burada yaşayan bu insanlarla! Onlardan nefret ediyorum, gerçekten! Yapabilsem, bunları ellerimle buradan aşağıya sürüklerdim. Bu kadar basit!" diyor.

Öfkesi, "Sheria4Belgium" ‘Belçika için Şeriat' adlı radikal grubun üyelerine karşı. Geçen nisan ayında polis, gruba operasyon düzenlemiş, grubun sözcüsü Ebu İmram adını kullanan Fuad Belkacem gözaltına alınmıştı.

Brian iki yıl önce, gurubun çevresine katılmış. Ozana bugün bile sebebini bilmiyor. Ozana Rodrigues, "Belçika için Şeriat üyeleri, burada ve arkada araçlarını park ederek, buradaki gençlerle konuşmaya başladılar. Burada, Groen Meydanı'nda ve arkada" diyor. Youtube'da bir video, bir basketbol sahasında Ebu İmram'ı gösteriyor. Bir saat boyunca gençlerle konuşuyor, onlar da ilgiyle dinliyor. Hemen yanında oturan kısa saçlı da, Brian.

Fuad Belkacem, "Bir Müslüman, Müslümanlığı hayata geçirmeli, inancı teoride kalmamalı. Öğreniyoruz ve uyguluyoruz! Ve bu, şimdi tam ihtiyacımız olan. Bir asker nesline ihtiyacımız var!" ifadelerini kullanıyor.Belçikalı Müslümanların tepkisi

Belçika'daki Müslüman toplumu için Suriye'de savaşmaya gidenler büyük bir sorun. Müslümanlar yeniden küçük bir grup radikal nedeniyle, suçlu olarak teşhir edildiklerini düşünüyor. Oysa Belçika içinde grubu ilk şikâyet edenler de yine Müslüman cemaatiydi. Grubun, insan avına göz yummak istemediler.

Belçika Müslümanlar Konseyi Başkanı Taoluil Nordine, "Bu çocuklar, İslama ve buradaki Müslümanlara nasıl bir zarar verdiklerinin farkında değiller. Çünkü burada mağdurlar Müslümanlar! Müslümanlara karşı nefret oluşturup, İslam'dan korkulmasına yol açıyorlar. Bizim için çok kötü, hayat gittikçe zorlaşıyor" diyor.

Belçika hükümeti, sorunla mücadele amacıyla bakan ve gizli servis çalışanlarından özel bir oluşturdu. Ekip, radikal grubun, yandaş toplamasının nasıl önleneceği, gençlerin Suriye'ye gitmesinin nasıl engelleneceği ve ideolojik bir savaşa katılmış gençler geri geldiğinde nasıl davranılacağı sorularına yanıt arıyor.‘Gençler geri getirilmeli'

Belçika İçişleri Bakanı Joelle Milquet, "Bu, çok yönlü bir sorun. Tabii ki bu, terörizm ve kamu güvenliğiyle ilgili bir sorun. Ama bazen de sadece ideolojik açıdan etki altına alındıklarından kaçan gençlerle ilgili bir sorun. Korunmalı ve eve geri getirilmeliler" diyor.

Anvers'in yerel politikacılarından Hişam El Mzair birçok mağdur aileyi tanıyor ve 'Belçika için Şeriat' grubuyla mücadele etmeye çalışıyor. Hişam El Mzair, "2007 yılında gençlerin radikalleşmesini engellemek için yapılması gereken 21 maddelik bir öneri sunmuştum. Bir madde, kendi imamlarımızı yetiştirmemiz gerektiğiydi. Ancak bugüne kadar, bu eğitim hâlâ yok" diyor.

Ozana Rodrigues'in tek isteği oğluna kavuşabilmek. Kızlarıyla birlikte Anvers'den taşınmış. Oğlunun geri döneceğine dair umudunu ise yitirmek istemiyor... Ozana Rodrigues, "Gideli altı ay oldu ve ben hâlâ inanamıyorum. Bazen, arka tarafa mutfağa gittiğimde, birden orada olduğu ya da her an gelebileceği hissine kapılıyorum. Eve döndüğünde, evde olmamaktan korkuyorum" diyor.

Brian'dan aldıkları son haber geçen nisan ayında Facebook'tan yazılmış bir mesaj. Brian, ailesiyle ancak Müslüman oldukları takdirde irtibata geçeceğini söylemiş...

© Deutsche Welle TürkçeDW/JL/GA/EC/NH

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
bunlar batılı komandolar, sadece Müslüman rolü yapıyorlar.
bizim yapamadıgımız cesaretı gosterıyorlar onlerınde egılıyorum
Fazla egilme arkana gecen olur :)
Diğer Haberler