El-Sadr: Kerkük Irak'ın akciğeridir

BAĞDAT (İHA) - Irak'taki Şii ulemalardan Ayetullah Hüseyin el-Sadr, ülkenin en sorunlu bölgesi olarak gösterilen Kerkük'ün Irak'ın akciğeri olduğunu söyleyerek, bu ciğerin yok olmasına müsaade etmeyeceklerini belirtti.

Irak'ın önde gelen inanç önderlerinden Büyük Ayetullah Ali el-Sistani'nin Şubat ayında ülkenin güneyindeki kutsal şehirlerden Necef'teki makamında yapmış olduğu 'Kerkük'ü Irak'ın ve kendisinin sarığı' olarak nitelendirdi.

Sistani'nin "Bu sarığın düşmesine izin vermeyeceğim" açıklamasının ardından benzer açıklama yine bir dini otoriteden geldi. Radikal Şii lider Mukteda el-Sadr'ın soyundan gelen misyon temsilcisi amcası Ayetullah Hüseyin el-Sadr, başkent Bağdat'ın Kazımiye semtindeki dergahında yaptığı açıklamada, "Kerkük benim ve Irak'ın akciğeri, bu ciğerin yok olmasına müsaade etmeyeceğiz. Kerkük küçük bir Irak'tır. Ülkenin bir parçasıdır, bozulamaz" dedi.

Kerkük'ün Irak'ın en canlı örneği olduğunu ifade eden Şii din adamı, "Kerkük Irak'ın birliği ve beraberliği demektir. Kerkük tüm Irak'ın görüntüsüdür. Kerkük Irak'ı korumanın başlıca unvanıdır" şeklinde konuştu.

Kerkük'e bir Irak halkı olarak bakılması gerektiğini vurgulayan el-Sadr, bu kentin din, ırk ve mezheplerin renk ve kokularını barındırdığını anlatarak, hükümetin konuya hassasiyet göstermesini de sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz Şubat ayında, ülkenin başlıca dini mercilerinden Ayetullah Ali el-Sistani de, Kerkük'e ilişkin bir açıklamasında, 'Kerkük'ü Irak'ın ve kendisinin bir sarığı' olarak değerlendirmişti. El-Sistani "Bu sarığın düşmesine kesinlikle izin vermeyeceğim" vurgusunu da yapmıştı.