HABER

El ve ayak terlemesi tarihe karışıyor

MUĞLA (İHA) - Günlük yaşamda birçok insanın özellikle yaz aylarında şikayet ettiği el ve ayak terlemesi tarihe karışıyor. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ünsal Aybek, endeskopik klipleme yöntemiyle, aşırı derecede el ve ayak terlemesinden şikayetçi olan hastaların bu şikayetlerinden kurtulabileceğini söyledi.

El ve ayak terlemesi tarihe karışıyor

Marmaris'te Özel Ahu Hetman Hastanesi'nde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ünsal Aybek, aşırı derecede el ve ayak terlemesinden şikayetçi olan hastaların klipleme yöntemiyle şikayetlerinden kurtulabileceğini söyledi. Türkiye'de kendisinden başka bu yöntemi kullanan hekimin olmadığını ve bugüne kadar 150 ameliyat gerçekleştirdiğini dile getiren Dr. Ünsal Aybek, "El ve ayak terlemeleri günlük hayatta birçok insanın şikayet konusu. Terleme bozukluğu olan hastalar, endeskopik klipleme yöntemiyle bu sıkıntılarından ömür boyu kurtulabiliyor. Bu yöntem Türkiye'de henüz yaygınlaşmadı. Dünyada ise Amerika, Tayland ve Finlandiya'da kullanılıyor.

El ve ayak terlemesiyle ilgili birkaç geçici yöntem daha var. Ancak bu tedaviler 6 ay ve 1 yıl süre ile soruna çözüm getiriyor. Klipleme yöntemiyle yapılan ameliyat, yaklaşık 30 dakika sürüyor ve hasta bir gün sonra taburcu oluyor. Bu yöntemin yan etkisi ise göbek, sırt ve diz arkası bölgelerde meydana gelen aşırı terlemelerdir. Farklı terleme bozukluklarını kalıcı olarak, sadece sempatik cerrahi uygulamaları tedavi eder. Sempatik cerrahi uygulamalarda, hastalarda vücutlarının herhangi bir bölgesinde refleks terleme oluşabilir. Bu uygulanan yeni metotla refleks terleme oranı el ve koltukaltı bölgelerindeki terlemede yüzde 1'in altındadır. Klipleme yöntemi olduğu için eğer refleks terleme oluşur ise kliplerin çıkarılması ile refleks terleme ortadan kalkar. Hasta, kliplerin tekrar eski haline getirilmesini isterse bu da mümkün. Kliplerin eski haline getirilmesi ile hasta tedavi öncesi eski haline dönebiliyor. Bu ameliyat yaklaşık bin 500 dolara mal oluyor" dedi.

Aşırı el ve ayak terlemesinden şikayetçi olan ve Hollanda'da bir bankada çalışan 32 yaşındaki Ebru Tezel, tedavi olabilmek için Hollanda'nın Amsterdam şehrinden Marmaris'e geldi. Amsterdam'da bu yöntemle tedavi uygulayan bir doktor bulduğunu; ancak doktorun genç olması nedeniyle güvenemediğini dile getiren Ebru Tezel, "Amsterdam'daki doktor klipleme yöntemi ile 2-3 hasta tedavi ettiğini ve bu konuda henüz uzman olmadığını söyledi. Daha sonra Ünsal Aybek'in bu yöntemle tedavi uyguladığını öğrendim. Kendisinin internet sitesinden de metot hakkında geniş bilgiler edindim. Daha sonra telefonla randevu aldım ve tedavi için işyerinden rapor alıp Türkiye'ye geldim. Şu anda el ve ayaklarımda herhangi bir terleme meydana gelmiyor. Sonuçtan son derece memnunum" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler