Elektrik faturası karşılığı satılığa çıkartılan tablo

VAN (İHA) - Van'daki mülteci ve sığınmacı gençler, 3 ay boyunca yaptıkları ahşap süsleme, takı işlemeciliği ve seramik çalışmalarını Van Kültür Sarayı salonunda sergilerken, eserler arasında bir elektrik faturası eklenmiş tablo büyük ilgi çekti.

İranlı mülteci Efşin Yezdan Penahi, kaldığı eve gelen ödeyemediği 81 YTL tutarındaki elektrik faturasını, satışa çıkardığı resime yapıştırdı. Penahi, bu davranışı ile tabloyu elektrik faturası bedeli karşılığı satlığa çıkarttığını anlatmaya çalıştı. Ülkesinden 5 yıl önce illegal yollarla Van'a gelerek Birleşmiş Milletler ve Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Ofisi'ne müracaat ederek mülteci statüsü alan 21 yaşındaki İranlı Efşin Yezdan Penahi'nin bu davranışı, sığınmacıların çektiği zorlukların acı bir örneği oldu.

Pehani, birkaç resmi bulunan sergi açılışına gelmezken, arkadaşı olan İranlı mülteci Hadi Atilla, yapıştırılan faturayla ilgili İHA muhabirine bilgi verdi. Yeni Mahalle'de bulunan kerpiç evde yaşam mücadelesi verdiği belirtilen Penahi'nin, 3 aydır Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Desteleme Vakfı (MEKSA) bünyesinde eğitim gördüğü bildirildi.

Van Emniyet İl Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Van Ofisi ve Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Desteleme Vakfı (MEKSA) işbirliği düzenlenen sergiyi çok sayıda kişi ziyaret etti.