HABER

Elli liralık benzin için 1 haftadır bekliyor

Gazze'de yaşanan akaryakıt sorunu Mısır'da yapılan darbeyle birlikte iyice arttı.

Elli liralık benzin için 1 haftadır bekliyor

Darbe sonrası Mısır sınırında bulunan Refah bölgesindeki tünellerden mal geçişinin azalması yüzlerce aracın benzin istasyonlarına giden yollarda sıraya girmesine sebep oldu.

İstasyonlar benzin yetersizliği sebebiyle bir araca sadece 100 şekel yani 50 liralık benzin veriyor. Nüfusu 1,5 milyondan fazla olan Gazze'de yönetim Mısır'la sorun yaşamamak için bölgeyi kontrol altında tutuyor.

Dolmuş taksi sahibi Nahed Gandil, bir haftadır yakıt almak için sırada bekleyenlerden sadece biri. Günlerdir benzin beklediğini belirten Gandil, "Malesef benzin bugün yine gelmedi. Sıramızı bekliyoruz. Benzin ne zaman gelecek diye sorduğumuzda 'Allah bilir' cevabını alıyoruz. Elimizden bir şey gelmiyor. Mecburen benzin gelmesini bekleyeceğiz. İsrail'den gelen benzin 7 şekel (3,5 lira). O çok pahalı. Mısır benzini İsrail yakıtının yarısı fiyatında. Biz dolmuşa binen yolcudan sadece 1 şekel alıyoruz. İsrail benzini alırsam hiç bir şey kazanamam. Burada yaşam çok zor." diyor ve ekliyor: "Bıktık ve yorulduk."

Jeneratörü için elinde pet şişeyle benzin almaya gelen Ahmet Abdul Fettah isimli diğer bir Gazzeli, "Burada her şey bozuk, elimde sadece bir şişe var bunu benzinle doldurmak istiyorum ama dolduramıyorum. Benzini kestiler, mazotu kestiler yakında suyu da keserler." diye konuştu. Gerçekleri söylediğini ifade eden Fettah, yetkililere de kızarak şöyle devam etti: "Bu devleti yakmak istiyorum. Bir binanın üstüne çıkıp atlamak ya da kendimi yakmak istiyorum."

Ülkesinde elektrik, benzin, mazot olmadığını ifade eden 14 çocuk babası Emad Elhelo, bunların yanında Ramazan gelirken gıda ihtiyaçlarını da karşılayamadıklarını söylüyor. İşsiz olduğunu belirten Elhelo, "İşçi kurumları bize neden çözüm bulmuyor? Bizim halkımız düşüncesini söylemeye korkuyor ama utanmıyor. Filistin halkı eğitimli ve öğretim görmüş bir halk. Hamas ve El Fetih memurları maaş alıyorlar. İşsizler ve işçilerin durumu çok kötü." diye konuştu.

Elhelo, "Nereye gideyim bilmiyorum. Gidip bir litre benzin alıp kendimi mi yakayım? Dilencilik mi yapayım? Buradaki halk El Fetih'den ve Hamas'tan çok korkuyor." diyerek çaresizliğini dile getirdi. (CİHAN)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön