Emek Platformu Kurulu toplantısında gerginlik

ANKARA (İHA) - Emek Platformu Başkanlar Kurulu toplantısında dönem sözcüsü Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu'nun hükümetle varılan mutabakata ilişkin, "Rahatsızlık yok" açıklaması gerginliğe yol açtı.

Sosyal Güvenlik Reformu Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulu'na sevk edilirken, geçtiğimiz hafta hükümetle oturdukları pazarlık masasından büyük oranda mutabakatla ayrıldıklarını açıklayan Emek Platformu, gelişmeleri değerlendirmek üzere Türk-İş Genel Merkezi'nde toplandı. Toplanın açılış konuşmasını yapan Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, geçtiğimiz hafta Emek Platformu'nu temsilen 6 sendika genel başkanının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile son kez görüşerek bazı konularda mutabakata vardığını, bazı konularda ise uzlaşma sağlanamadığını hatırlattı. Kumlu, tasarının Meclis'te görüşülmeye başlandığı bu süreçte Emek Platformu Başkanlar Kurulu'nun bir araya gelerek, 'Başka neler yapabiliriz?' sorusuna cevap arayacağını ve buna paralel olarak bir yol haritası belirleyeceğini kaydetti. Kumlu, emeklilik yaşı ve fiili hizmet tazminatı konusunda hükümete geri adım attıramayan Emek Platformu'na yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine, "Biz 6 kişi toplantı sonunda aşağıda ne konuşacağımıza bile ortak
karar verdik. Bakan Çelik ve benim söylediklerim bellidir, biz mutabakat sağladığımız ve sağlayamadığımız konular olduğunu açıkladık. Güncelleme katsayısı, emeklilik yaşı ve fiili hizmet tazminatı konusunda mutabakat sağlayamadık. İnanıyorum ki sayın bakan Genel Kurul'da bu konularda yardımcı olacaktır" cevabını verdi.

Kumlu, hükümetle yapılan son toplantı ve alınan kararlara ilişkin tabanda bir rahatsızlık veya memnuniyet olup olmadığının sorulması üzerine, "Diğer teşkilatları bilmiyorum ama benim teşkilatımda pek sorun yok" cevabını verdi. Kumlu'nun bu sözlerine tepki gösteren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Gencay Gürsoy, "Sizin bu mesajınız bizi bağlamıyor. Emeklilik yaşıyla ilgili bizim teşkilatta rahatsızlık var" dedi.

Gürsoy'un bu beklenmedik çıkışı üzerine salondaki gerginlik iyice arttı. Gürsoy'a cevap vermeyen Kumlu, "Burayı ben yönetiyorum" diyerek gazetecilerin memur temsilcisi sendika başkanlarına soru sormasına izin vermedi.

Gergin başlayan Emek Platformu Başkan Kurulu toplantısı, basına kapalı devam ediyor. Toplantı sonunda açıklama yapılması bekleniyor.