Emek Platformu örgüt başkanları toplandı

Ankara (AA)- Emek platformunu oluşturan örgütlerin genel başkanları, Türk-İş'in çağrısı üzerine bir araya geldi.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, konfederasyon genel merkezindeki toplantıdan önce yaptığı açıklamada, Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısında Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı ile ilgili eylem kararı aldıklarını anımsattı. Toplantıyı, bu kararı Emek Platformu bileşenleri ile tartışmak için
düzenlediklerini ifade eden Kumlu, "Daha önce Sayın Başbakan ve Sayın Bakan ile görüşmelerimizde gündeme getirdiğimiz 'olmazsa olmazlarımız' değerlendirmeye bile alınmadı" dedi.

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kumlu, bir gazetecinin, "Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ile platformun diğer bileşenleri arasında bazı konularda görüş ayrılığı yaşanıp yaşanmadığını" sorması üzerine, "Öyle bir şey yok. Sayın Uslu burada, kendisine sorabilirsiniz isterseniz" dedi. "Eylemlerinizin siyasi ve ideolojik olduğu yönünde açıklamalar var. Eylemleriniz ideolojik mi?" sorusuna Kumlu, "Kamuoyu bizim ideolojik davranıp davranmadığımızı çok iyi biliyor. Bizim işimiz, ideoloji, politika değil. Biz sendikacılık yapıyoruz. 'Yasadaki değişiklikler işçilerin lehine' diyorlarsa biz yarın hemen Başkanlar Kurulunu toplar, bu eylemleri kaldırırız" karşılığını verdi.

Toplantıya, Türk-İş Genel Başkanı Kumlu'nun yanı sıra Türkiye Kamu-Sen Genel Beşkanı Bircan Akyıldız, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, BASK Genel Başkanı Resul Akay, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, Türk Tabipleri Birliği Genel Başkanı Gencay Gürsoy ile platformun diğer bileşenlerinin temsilcileri katıldı.