Emek Platformu'nda 65 yaş sıkıntısı

ANKARA (ANKA)- Emek Platformu kuruluşları arasında 65 yaş çatlağı ortaya çıktı. Emek Platformu sözcüsü Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu 65 yaşla ilgili tabanda sıkıntı olup olmadığı konusunda, bunun teşkilattan teşkilata değiştiğini belirterek, kendi teşkilatında bir sıkıntı olmadığını söylerken, Türkiye Tabipler Birliği Gencay Gürsoy "Bizim teşkilatımızda bir rahatsızlık var. Oradan çıkan açıklama gerçek bizi yansıtan bir mesaj değildir" dedi.

Emek Platformu Bileşenleri Başkanları toplandı. Toplantı öncesinde açıklama yapan Emek Platformu sözcüsü Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası yasa tasarısı ile ilgili üç dört aydır mücadelelerin devam ettiğini söyledi. Kumlu, nihai sonucun pazartesi günü yapılan 5-6 saate yakın görüşme sonucunda paylaşıldığını anımsatarak "Emek Platformunu tespit etmiş olduğu eksikliklerin bir kısmının mutabakatla çözdük. Bazı maddelerde de mutabakat sağlayamadık. Bunlarla ilgili gelişmeleri yasa tasarısının Meclis genel kurulunda görüşülmesi esnasında takip edeceğimizi açıklamıştık" dedi. Bunun üzerine tekrar Emek Platformu bileşenleri ile bir araya geldiklerini ifade eden Kumlu gelişmeleri değerlendireceklerini söyledi.

Kumlu "Ne yapabilirizi değerlendirdikten sonra Emek Platformu başkanları ile birlikte kararımızı verip ona göre yol haritamızı çizip konuyu takip edeceği" dedi.
Açıklamanın ardından basının soruların yanıtlayan Kumlu, emeklilik yaşı eleştirilerine platformda tartışacaklarını kaydetti. Emek Platformu bileşenleri başkanlarının zaman zaman yanlış değerlendirmeleri olduğunun altını çizen Kumlu mutabakat sağlayamadığımız emeklilik yaşı, güncelleme katsayısı ve fiili hizmet zammında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in genel kurul aşamasında yardımcı olacağına inandıklarını dile getirdi.

Bir gazetecinin "Mutabakat sağlanamayan konularda Bakan Çelik bir işaret verdi mi?" sorusu üzerine Kumlu "Hayır. Öyle bir şey olsaydı zaten bu konuyu çözerdik. Zaten mutabakat sağlanamayanları açıkladık. Mutabakatta sağlanamayan hususlar önerge ile düzeltilecek" dedi. Diğer bir gazetecinin "Tabanda 65 yaş emeklilik ile ilgili sıkıntılar var mı?" sorusu üzerine Emek Platformu sözcüsü Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu teşkilattan teşkilata bunun değiştiğini belirterek kendi teşkilatında bir sıkıntı olmadığını söyledi.

Bunun üzerine Türkiye Tabipler Birliği Gencay Gürsoy araya girerek "Bizim teşkilatımızda bir rahatsızlık var. Oradan çıkan açıklama gerçek bizi yansıtan bir mesaj değildir" dedi.