HABER

Emekli geçinme endeksi istiyor

ANKARA (A.A) Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) Başkanlar Kurulu, elektrik, su, doğalgaz, ulaşım, eğitim ve gıda fiyatlarındaki yüksek oranlı artışların, "enflasyon hesaplamalarıyla bir şekilde düşük gösterildiği" iddiasıyla çalışanları ve emeklileri kapsayan "geçinme endeksi" yapılmasını istedi.

Dernekten yapılan yazılı açıklamaya göre, dün toplanan TİED Başkanlar Kurulu gündemdeki konuları görüştü. Toplantıdan sonra yayımlanan bildiride, yargı bağımsızlığının tartışma konusu yapılmaması gerektiğinin altı çizildi.Sosyal güvenlik alanında yaşanan sorunların artarak devam ettiğine işaret edilen bildiride, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında çalışan ve emekli olanların gelir ve aylıklarının artışı ile ilgili altı aylık TÜFE sisteminin yetersiz kaldığı görüşüne yer verildi.

Bildiride, şöyle denildi:"Son altı aylık TÜFE artışı yüzde 3,84 olarak açıklanmıştır. Bu orana göre emekli aylıklarının artırılması büyük tepki toplamıştır. Doğalgaz, elektrik, su, ulaşım, eğitim ve gıdadaki yüksek oranlı artışlar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 455 madde üzerinden yapılan enflasyon hesaplamalarıyla bir
şekilde düşük gösterilmiştir. Böyle bir hesap yöntemi olamaz. Bu nedenle, çalışanları ve emeklileri kapsayan 'geçinme endeksi' yapılmalıdır. Bu konuda, TÜİK'i göreve çağırıyoruz.

Hükümetin, tek çatıyı esas alarak sosyal güvenlik sisteminde eşitlik sağlamaya yönelik hedefi karşılıksız kaldığı gibi, 5510 sayılı kanun ile getirilen hükümler, işçi ve Bağ-Kur emeklilerini koruyamamaktadır. TİED olarak, yalnızca 6 aylık TÜFE artışına göre yapılan gelir ve aylıklardaki artış sisteminin geliştirilmesini, yüzdeli artışlar yerine seyyanen yapılacak ve refahtan da pay verilmesini öngören yeni bir düzenlemeye gidilmesini talep ediyoruz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön