HABER

Emekli generalden terör değerlendirmesi

BURSA (İHA) - Bursa Jandarma Bölge eski Komutanı Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, DTP'nin PKK terör örgütüyle bağlantısı olduğunu belirterek, "Bağlantıları olduğu için PKK için terör örgütü diyemiyorlar" dedi.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği'nin (BİMED) Kervansaray Otel'de düzenlediği akşam yemeğine konuşmacı olarak katılan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, "DTP'nin örgüt üyeleriyle bağlantıları var. Sadece politikalarının gereği olsa örgütü izole ederek bitirme aşamasında örgütü silah bırakacak konuma sokmak istiyorlarsa, bazı şeyler söyleyebilirler. Ama söylemiyorlar. Demek ki başka maksatları var" diye konuştu.

Türkiye'deki terörün nedenleri üzerinde duran Levent Ersöz, "Şu anda yürütülen bir politika mevcut. Devlet olarak bir strateji belirlendi. Bunun neticelerini beklemek gerekecek. Bundan sonra gelişecek süreç içerisinde devlet herhalde tedbirlerini alır. Öncesini sorarsınız farklıdır. Şu an farklıdır. Bundan sonra da farklı olacaktır. Ama şu anda yürütülen bir süreç var onun neticelerini beklemekte yarar var" diye konuştu.

Genelkurmay Başkanı'nın "terör hem siyasallaştı, hem legalleşti, mecliste terör var" şeklindeki açıklamalarını da değerlendiren Ersöz şunları söyledi:
"Örgütün yürütmek istediği ana amaçlardan ve stratejilerden bir tanesi bu. Bu anlamda da parlamentoya sokmuş oldukları bir parti var. Savcılar da bunu araştırıyor. Organik bağı var mı yok mu diye? Bunu kamuoyu da biliyor. Kamuoyu vicdanı da bunu değerlendiriyor. Genelkurmay Başkanımız mutlaka bildiği bir olay üzerine bunu söylemiştir. DTP'nin örgütle bağlantısı var mı yok mu bu araştırılıyor. Hakkında açılmış bir dava da var. O da araştırılıyor Bana göre bağlantıları var ki 'PKK terör örgütüdür' diyemiyor. Sadece politikalarının gereği olsa, örgütü izole ederek bitirme aşamasında böyle bir düşünceleri olsa, örgütü silah bırakacak konuma sokmak istiyorlarsa bazı şeyler söyleyebilirler. Ama söylemiyorlar. Demek ki başka maksatları var. Ancak terörü bitirmek için devlet kurumları birbirleriyle koordineli olarak faaliyet yürütüyorlar. Devlet gereken tedbirleri alıyor. Sonucunu bir süre sonra hep birlikte göreceğiz".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön