HABER

Emekliler enflasyon farklarını istiyor

Emekliler enflasyon farklarını istiyor

Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Emekli-Sen Genel Başkan Osman Özdemir, emeklilerin, geçtiğimiz yıla ait yüzde 2.32 olan enflasyon farklarının üzerinden aylar geçmesine rağmen halen daha alamadığından yakınarak, "Emeklilerin yüzde 85'i açlık sınırının altında aldıkları maaşla biraz daha ezilmekte, biraz daha sürünmekte, hükümetin vereceği aylık 15-20 YTL farkı bekler hale gelmişlerdir" dedi.

Özdemir, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin emeklilere sendika kurma hakkı tanıyan yasayı henüz çıkarmadığını ifade ederek, "kanunsuz" gerekçesiyle şubelerin kuruluşlarının engellendiğini kaydetti. Enflasyon farklarının üzerinden aylar geçtiği halde emeklilerin halen daha yüzde 2.32 olan enflasyon farkını alamadığını vurgulayan Özdemir, "Emeklilerin yüzde 85'i açlık sınırının altında aldıkları maaşla biraz daha ezilmekte, biraz daha sürünmekte, hükümetin vereceği aylık 15-20 YTL farkı bekler hale gelmişlerdir.

Yapılan araştırmalarda, Türkiye de 65 yaş üzerindeki insanların yüzde 89 unun kronik bir hastalığı olduğu ve bu insanların yüzde 35'in de 2, yüzde 23'ün de 3, yüzde 14 ün de ise 4 veya daha fazla hastalık bir arada olduğu bilinmektedir. Bu haldeki emekliler hastanelerde muayene olabilmek için kuyruklarda sıra beklemekte, kullanacakları hayati ilaçları, listeden çıkarılarak bedelleri ödenmediğinden ilaç bile alamadan ölmeyi beklemektedirler.

Emeklilerin haklarını korumak ve savunmak için kurulmuş olan Sendikamızın Kanunu çıkartılmayarak, Emekliler korumasız, savunmasız ve başıboş hale getirilmek istenmektedir. Örgütlü toplumdan rahatsız olanların duyarsızlıklarını şiddetle telin ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön