HABER

Emekliler vergi iadesi fişi toplamayacak

ANKARA (İHA) - TBMM Genel Kurulu'nda emeklilerin vergi iadesi fişi toplamasını sona erdirecek olan yasa tasarısı ele alındı. Tasarı, çalışma saatinin saat 20.00'da dolmasından dolayı yasalaştırılamadı ve gelecek haftaya kaldı.

Tasarıyla ilgili bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, tasarıyı açıklarken, "Emeklilerimizin kazanç kayıpların önlemek için kendi almakta oldukları aylıklara ilaveten yüzde 4 oranında bir ek ödeme ödenmesini öngören bir değişiklik. Bağ-Kur ve SSK emeklilerine Ocak Temmuz aylarında yüzde oranında arttırılmasını öngören bir değişiklik. İdari para cezalarının kabahatler kanununa uyumlaştırılması ve Bağ-Kur gelir basamaklarında hangi oranlarda artış yapılacağına dair düzenleme" ifadelerine yer verdi. Bakan Başesgioğlu, 2003 yılında SSK emeklilerine 1 milyon 95 YTL (1 katrilyon 950 milyar TL) daha fazla kaynak transfer ettiklerini, 7 milyon 990 milyon YTL (7 katrilyon 990 trilyon lira öngörülenden daha fazla SSK emeklilerine kaynak aktarıldığını, Bağ-Kur emeklilerine ise 4 milyon 33 YTL aktarıldığını, 2003-2004-2005 yıllarının toplamının 12 milyon 328 milyon YTL (12 katrilyon 328 trilyon TL) tutarında bir kaynağın emeklilere transfer edildiğini kaydetti. Bağ-Kur ve SSK ile Emekli Sandığı emeklileri arasında her zaman bir fark olduğunun emekliler tarafından dile getirildiğini hatırlatarak, bu rakamın 2003 yılında yüzde 40.3 iken 2005 yılında yüzde 28.5'e düştüğünü söyledi.

Emekli aylıklarını yeterli olmadığını ve emeklilere daha çok vermeyi arzu ettiklerini kaydeden Bakan Başesgioğlu, bunun bugünün sorunu olmadığının altını da çizdi.

Başesgioğlu, "3 yıl içerisinde emeklimize bütçe disiplinin el verdiği ölçüde bütün imkanlar zorlanarak bulunmuştur. Gönlümüz arzu eder ki Bağ-Kur ve SSK emeklisine daha fazla oranda iyileştirmeler yapalım. Ama olmayan bir kaynağı dağıtmanın bu ülkeye faturası ağırdır. Geçmişte bu nasıl yapılıyordu, fazla veriliyordu, para basılıyordu. Para basmak verdiğiniz parayı öbür cepten almak demektirya da borçlanmak demektir. Türkiye önemli ölçüde borcu olan ülke. İç borç stokumuz 330 milyar YTL'dir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler