Emla Krem Nedir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanımı ve Diğer Tüm Detayları

Özellikle son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz EMLA krem, hem kadınlar hem de erkekler tarafından çeşitli amaçlarla kullanılıyor. En temel amacı uygulandığı bölgeyi uyuşturmak olan bu kremin her ürünün olduğu gibi kendi özgü bir kullanım şekli var. Bu sebeple farklı amaçlarla kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor.

Emla Krem Nedir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, Kullanımı ve Diğer Tüm Detayları

Özellikle son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz EMLA krem, hem kadınlar hem de erkekler tarafından çeşitli amaçlarla kullanılıyor. En temel amacı uygulandığı bölgeyi uyuşturmak olan bu kremin her ürünün olduğu gibi kendi özgü bir kullanım şekli var. Bu sebeple farklı amaçlarla kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor.

EMLA Krem Nedir?

EMLA Krem

EMLA krem, lidokain ve prilokain adı verilen iki aktif madde içerir. Bunlar, “yüzeysel anestezi” için kullanılan ilaç gruplarında bulunan maddelerdir.

EMLA krem de içeriğindeki bu maddeler sayesinde:

 • Hücre zarındaki sinirsel uyarıların işlevlerini yerine getirmelerine engel olarak, uygulama bölgesini ve çevresini kısa bir süre için uyuşturmak için kullanılır.
 • Yaygın olarak kadınlarda ağda, botoks gibi uygulamalardan önce kullanılırken, erkekler için de zaman zaman geciktirici görevi görmesi amacıyla kullanıldığı olur.

EMLA Kremin Faydaları

Yaygın olarak bir bölgenin uyuşturulması için kullanılan EMLA kremin faydalarıyla çok çeşitli alanlarda karşılaşmak mümkündür.

Bu kremin faydaları:

 • Kullanıldığı bölgede geçici olarak hissizlik/uyuşma hissi oluşturan krem, deride uyuşması istenen bölgeye uygulanır. Cilt duyusunu geçici olarak bloke etse de uygulama bölgesi tamamıyla hissizleşmez.
 • Deri cerrahisinde, iğne uygulamalarından önce sıklıkla kullanılır.

Bacak ülseri ağrısınin giderilmesi için gerçekleştirilen operasyonlarda, ülserin ameliyat ile alınmasından önce kullanılır.

 • Genital bölge de dahil olmak üzere epilasyon ve ağda uygulamalarından önce acı hissini ortadan kaldırmak için kullanılır.
 • Cinsel ilişki sırasında oluşabilecek vajinal acı hissini hafifletmek amacıyla kullanılır. His kaybına neden olduğundan cinsellikten alınan hazzı da azaltabilir.
 • Derin cilt yaralarında, uzun süre geçmeyen deri ağrılarında kısa zaman için de olsa acıyı dindirir.
 • Dövme, kulak, burun deldirme ve piercing gibi uygulamaların öncesinde bölgeyi uyuşturup, oluşacak acıyı hafifletir.

Çocuklarda kateter değiştirme, serum takma ve kan alma gibi uygulamaların öncesinde bölgeyi uyuşturup, acıyı hafifletmek için kullanılır. Özellikle erkek çocuklarda sünnet öncesinde peniste oluşacak acıyı hafifletebilecek etkiye sahiptir.

 • Yanık sebebiyle meydana gelen sızlama problemini hafifletmek amacıyla kullanılır.

EMLA Kremin Yan Etkileri

EMLA kremin önemli bir yan etkisi görülmemiş olsa da doz aşımından, kremin yanlışlıkla ağız içiyle temas etmesinden ya da cildin hassas yapısından kaynaklanabilecek olası yan etkileri mevcuttur.

Bu kremin yan etkileri:

 • Uygulama bölgesinde kızarıklık, şişlik ve solukluk ya da ilk kullanım anında deride yanma veya kaşıntı hissedilebilir. Hafif yan etkiler olarak değerlendirilen bu problemler kısa sürede geçer.
 • Yanlışlıkla yutulması durumunda mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma gibi yan etkileri görülebilir.
 • Göz, ağız ve burun içi bölgelerine temasında da uygulama bölgesinde çeşitli olumsuz durumların meydana gelmesine neden olabilir.
 • Kreme karşı ciddi bir alerjik reaksiyon görülmesi sık rastlanan bir durum olmasa da karın ağrısı, nefes almada güçlük, deri döküntüsü ya da yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik görülebilir. Bu gibi durumlarda kremin kullanımı derhal bırakılmalı ve bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
 • Ayrıca ağız ve dudak çevresinde renk solukluğu, ciltte morarma, zihinsel ve ruhsal değişiklikler ve şiddetli uyuşukluk nadir olarak görülen ciddi yan etkilerdir.

EMLA Krem Nasıl Kullanılır?

EMLA krem kullanırken doktorun tavsiyeleriyle birlikte kremin prospektüsündeki prosedürler de dikkate alınmalıdır.

Öncelikle kremi uygulamadan önce:

 • Uygulama bölgesi temizlenmelidir.
 • Bölgenin yağlı, ıslak veya kirli olması istenen sonuca ulaşmaya engel olabilir.
 • Genel olarak nohut büyüklüğünde bir miktarda sürülmesi önerilen kremin miktarı kullanılan bölgenin büyüklüğüne göre belirlenmelidir.
 • Uygulama yapılacak alan büyüdüğünde, kremin etki göstermesini sağlamak için kullanım miktarı artırılabilir.
 • Krem doğrudan cilde sıkılmalı fakat uygulama bölge ovalanmamalıdır.
 • Krem ilgili bölgeye ince bir tabaka halinde sürüldükten sonra cildin hava alması ince bir bez ya da streç film aracılığıyla engellenmelidir. Yeterli süre bu şekilde bekledikten sonra cilt gazlı bez yardımıyla temizlenebilir.

Sir ağda öncesinde nasıl kullanılır?:

 • Ağda işleminden

1-2 saat kadar önce uygulaması yapılması ağda sırasında en düşük düzeyde acı hissedilmesini sağlar.

EMLA krem erkeklerde nasıl kullanılır?:

 • EMLA, aslında geciktirici vazifesi bulunan bir krem değildir. Ancak peniste his kaybına sebep olmasından ötürücü bazı ürologlar EMLA kremi geciktirici olarak reçete edebilir. Penisin alt kısmına sürüp 1-2 saat bekledikten sonra ilişkiye girilebilir. Kremin penisin uç kısmına uygulanması kesinlikle doğru değildir.

EMLA krem vajinaya nasıl sürülür?:

 • İlişki sırasında ortaya çıkan acıyı hafifletmek adına uygulanan krem, asla vajinanın içine sürülmemelidir. Sadece vajinanın üst kısmında ve bikini bölgesine uygulanmalıdır. Vajinanın dışına az miktarda sürülen krem, daha ağrısız ve acısız bir ilişki yaşamayı mümkün kılar.

EMLA kremin hamilelikte kullanımı nasıl olmalıdır?:

 • İçeriğinde lokal anestezik etkiler gösteren kimyasal maddeler içeren krem, bu sebepten ötürü bebeğe zarar verebilir. Hamilelikte döneminde kullanımı önerilmez.

EMLA kremin çocuklarda kullanımı nasıl olmalıdır?:

 • Kremin yeni doğan ve

3 aylıktan küçük bebeklerde kullanımı önerilmez. Mutlaka bir doktor tavsiyesi dahilinde, uygulama süresinin yaklaşık 1 saat olması koşuluyla kullanılmalıdır.

3-11 aylık bebeklerde 20 cm2'lik bölgeye en fazla 2 gram kadar,

1-11 yaş arası çocuklarda ise 100 cm2'lik bölgeye en fazla 100 gram kadar uygulama yapılmalıdır.

EMLA Krem Kaç Dakika Bekletilir?

Kremin uygulandığı bölgeye ve uygulama amacına göre bekleme süresi farklılık gösterir.

Durumlara göre bekleme süreleri:

 • Ağda, epilasyon ya da dövme gibi işlemlerden önce kullandığında

1 saat kadar beklenmesi idealdir. Bekleme süresinin sonunda kremin etkisi kendini gösterir. Ancak farklı cilt yapılarında bu sürede de farklılık görülür. Bu yüzden tam uyuşma olup olmadığı kontrol edilmelidir. İlgili bölgede acı hissediliyorsa, yeterli hissizlik etkisinin oluşması için bir süre daha beklenebilir.

 • Atopik dermatit sebebiyle kullanılan EMLA kremin bekletilme süresi

30 dakika kadardır.

EMLA Kremi Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • EMLA kremin içeriğinde bulunan lidokain, prilokain, arlaton, karbomer ve sodyum hidroksit maddelerinden herhangi birine karşı duyarlılığı olanlarda uygulama sonrası alerjik reaksiyonlar gözlenebilir.
 • Kremin özellikle hamileliğin

ilk 3 ayında kullanımı önerilmez. Hamilelik süresi boyunca doktor tarafından gerekli göredikçe kullanılmamalıdır.

 • Uygulama bölgesinde (bacak ülseri hariç) kesik, çizik, döktüntü ya da enfeksiyon söz konusu ise EMLA kremin kullanımı önerilmez.
 • Kremi kullanmadan önce alerjik etkisi olup olmayacağını anlamak için küçük bir bölgeye uygulama yapılabilir. 1-2 saat bekledikten sonra herhangi bir kaşıntı, kızarma ve kabarıklık ile karşılaşılması halinde farklı alternatiflere yönelmek daha doğru olur. Kremin alerjik bir etkisiyle karşılaşıldığı durumlarda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
 • Burun, ağız ve kulak içlerinde ya da kulak çevresinde kullanımı sakıncalıdır.
 • Glukoz fosfat hastalığının mevcut olduğu hastaların kullanımına uygun değildir.
 • Kremin önerilen miktardan fazla kullanılması deride çeşitli reaksiyonlara yol açabilirken, gerektiğinden az kullanılması da bölgede uyuşukluk hissi oluşmasına engel olur. Bu sebeple en doğrusu doktor tarafından önerilen miktarda kullanmaktır.

EMLA Krem ile İlgili Merak Edilenler?

EMLA krem göze sürülür mü?: Kesinlikle göz ve yakın çevresiyle temas ettirilmemelidir. Kremin gözle teması söz konusu olduğunda bir doktora görünmek en doğrusudur.

EMLA krem emzirme döneminde kullanılır mı?: Emzirme döneminde kullanılan krem az miktarda da olsa anne sütüne karışabilir. Yeni doğan bebeklerin tamamen doğal olan anne sütüne bile bazen alerjileri olabildiğini düşünüldüğünde kremin emzirme döneminde kullanımının riskli olduğu rahatlıkla söylenebilir.

 • **EMLA krem diş tedavisinde kullanılır mı?:

** Ağız içine uygulanması sakıncalı olan kremin dolayısıyla herhangi bir diş tedavisi için kullanımı da yanlıştır.

 • **EMLA krem yüze sürülür mü?:

EMLA krem, kaş ve bıyık alımından önce kullanılabilir. Ancak göz çevresinin diğer bölgelere göre daha hassas olması sebebiyle göz çevresinde yapılacak uygulama için mutlaka doktor onayı alınmalıdır.** EMLA krem, sık görülen ciddi yan etkilere sahip olmasa da bazı hassas ciltlerde geçirici kızarıklıklara sebep olabilir. Bu sebeple yüz bölgesinde yapılacak uygulama esnasında dikkatli olunmalıdır.

EMLA kremi genital bölgede kullanırken nelere dikkat edilmeli?: Genital bölgede yapılacak uygulama esnasında kremin genital bölgenin iç kısımlarına temas etmemesine dikkat edilmeli, kullanımın 5-10 gramı aşmamasına özen gösterilmelidir. Genital bölgede herhangi bir yara ya da kanama söz konusu ise EMLA kremi uygulamasından kaçınılmalıdır.

EMLA kremin etkisi ne kadar sürer?: Bu kremin etkisi yaklaşık olarak 5 saat sürer.

** Kremin içeriğindeki etken maddelere karşı herhangi bir alerji problemi söz konusu olmayanlar, doktor tavsiyeleri ve prospektüste yer alan prosedürlere uydukları takdirde bir problemle karşılaşmazlar.

Yukarıda özelliklerinden detaylıca bahsettiğimiz EMLA krem muadili farklı ilaçlar bulunsa da son zamanlarda en çok kullanılan anestezik özellikli krem budur.

EMLA Krem Nereden Alınır? Fiyatı Nedir?

EMLA kremin reçetesiz bir şekilde eczanelerden temin edilmesi mümkündür.

5 adet 5 gramlık tüpler şeklinde satılan kremin 2018 yılı itibarıyla eczane satış fiyatı KDV dahil 131,60 TL'dir. Bu tutar farklı eczanelerde farklılık gösterebilir.

EMLA Kremi Kullananların Yorumları

 • Kremi geçen ay ağda yapmadan önce kullandım. Beklediğimden daha iyi sonuç aldım ama yine de küçük bir kısımda uyuşma olmadı. Ancak bu durum kişiden kişiye değişir tabii.
 • İlk ağda yapmaya başladığımda kullanmıştım. İlk başta korktum ama gerçekten pek acı hissetmedim. Sadece fiyatı oldukça fazla. Fiyatı dışında bir sıkıntısı yok.
 • Botoks yapılırken güzellik merkezinde kullanmışlardı. Sürdükten bir süre sonra uyuşma olduğunu hissettim. Derinin kalın olduğu yerler az da olsa acıdı.
 • Kremi denemek için aldım fakat fiyatı gerçekten çok fazla geldi. Ağda gibi şeyler için bu fiyatı vermeye değer mi emin değilim.
 • Bikini bölgesi ve bacaklarıma ağda yaparken kullandım. Bikini bölgemi tamamıyla uyuşturdu. Acıyı hissetmedim. Ama galiba bacakların uyuşması için daha fazla sürmek gerekiyor. Bacaklarımda daha az hissizlik oluşturdu. Lazerde farklı olur mu bilemiyorum.
 • Kremi genital bölgem için kullandım. Açıkcası burası için kullandığım için biraz korkmuştum. Bir sorunla karşılaşmadım, memnun kaldım. Yine de genital bölgede kullanırken dikkatli olmak lazım.
 • Ben lazer epilasyondan önce kullanıyorum. Gerçekten işe yarıyor ama güzelce sürmek lazım. Sürmeden önce de iyice temizleyip kurulamak gerekiyor o bölgeyi.

Faydalandığımız Kaynaklar:

Kaynak1

Kaynak2

Kaynak3

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler