HABER

Emniyetten ihale ve uyuşturucu açıklaması

ANKARA (İHA) - Emniyet Genel Müdürlü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Kolon Operasyonu kapsamında ihaleye fesat karıştırdığı tespit edilen 55 firmanın yöneticiliğini yapan 47'si şirket yetkilisi, 3'ü Sağlık Bakanlığı ve 2'si de Ankara Büyükşehir Belediyesi personeli olmak üzere toplam 52 şüphelinin gözaltına alındığını bildirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Çalışkan, haftalık olağan basın toplantısına, 'Kadına Karşı Şiddete Son Ulusal Kampanyası' ile ilgili bilgi vererek başladı. Şiddet mağduru kadınlar için başvuru yerleri olan 921 polis merkezi ve 276 karakolda çalışan yaklaşık 40 bin emniyet teşkilatı personeline yönelik olarak eğitim çalışması verileceğini belirten Çalışkan, 'Polisin kadına karşı şiddete sıfır tolerans prensibi' çerçevesinde eğitim işbirliği projesinin titizlikle yürütüleceğini söyledi.
Avrupa Birliği 2006 uyuşturucu raporuyla ilgili de bilgi veren Çalışkan, raporda yer alan şu bilgileri açıkladı:

"Avrupa'da tüketilen eroin, ağırlıklı olarak yasa dışı afyon tarzında hala dünya lideri olan Afganistan'da imal ediliyor. Tüm dünyada ele geçirilen en büyük miktarlardaki eroin Asya'da yüzde 50, Avrupa'da yüzde 40. Türkiye'de ele geçirilen büyük miktarlardaki uyuşturucuya bağlı olarak 2004'te rekor bir düzeye ulaşıldı. Özellikle Türkiye'deki yüksek eroin yakalamasına bağlı olarak, Güney Doğu Avrupa eroin yakalama miktarı orta ve batı Avrupa yakalamalarını geride bıraktı. Türkiye bölgede, uyuşturucuyla mücadelede gerek eroin gerekse amfetamin tablet bakımından oldukça başarılı. Türkiye 9.5 milyon amfetamin tablet yakalamasını rapor etti. Türkiye'de Extacy kullanımından dolayı tedavi talep eden hasta oranı yüzde 4-6 iken, Avrupa ülkelerinde yüzde 1'in altında. Bu durumda Extacy kullanımı Avrupa'da çok ciddi görülmüyor, Türkiye'de ise Türk insanı tarafından önemle üzerinde durularak tedbir alınıyor. Türkiye'de asetik anhidrit yakalamaları 2004'te düşüş gösterdi, bunun sebebi kaçakçıların yeni rotalar geliştirmeleri. Avrupa'da her yıl 7 bin ile 8 bin uyuşturucuya bağlı ölüm rapor ediliyor. Avrupa'da, bu yılın raporunda saptanan 400'ü aşkın kokaine bağlı ölümün çoğunda kokain nedensel bir rol oynuyor. Almanya, İspanya, Fransa, Hollanda ve İngiltere'de uyuşturucuya bağlı ölümlerin yüzde 10 ile yüzde 20'si kokaine bağlı. 2005 yılında Türkiye'de uyuşturucuya bağlı sadece 26 ölüm olayı görüldü."

Toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Çalışkan, ihale yolsuzluğuna yönelik düzenlenen 'Kolon Operasyonu' hakkında bilgi istenmesi üzerine şunları söyledi:

"Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce Ankara Cumhuriyet Savcılığı koordinesinde, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Bayındırlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde yapılan ihalelerle ilgili olarak yürütülen çalışmalar sonucu, 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak, örgüt adına faaliyette bulunmak, ihaleye fesat karıştırmak, kamu görevlilerine rüşvet vermek ve almak' suçlarının işlendiğinin tespit edilmesi üzerine, soruşturma savcısının talimatlarıyla dün Ankara ili başta olmak üzere İzmir, Diyarbakır, Manisa, Antalya, Adana, Adapazarı, İstanbul, Çorum, Mersin, Kocaeli ve Kırıkkale illerinde eş zamanlı başlatılan Kolon Operasyonu kapsamında ihaleye fesat karıştırdığı tespit edilen 55 firmanın yöneticiliğini yapan 47 şirket yetkilisi ile 3 Sağlık Bakanlığı ve 2 Ankara Büyükşehir Belediyesi personeli olmak üzere toplam 52 şüpheli gözaltına alındı. 24 şüphelinin yakalama çalışmaları devam etmekte olup şüphelilerin ev ve işyerlerinde ve otolarında yapılan aramada soruşturmaya konu suçlarla ilgili olabilecek ihale dokümanlarına el konulmuştur."

2 market çalışanın öldürülmesiyle ilgili gelişme olup olmadığının sorulması üzerine ise Çalışkan, bu konuda Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde özel bir ekip oluşturulduğunu belirterek, vatandaşlardan bu konuda bilgisi olanların yardımcı olmalarını istedi. İstanbul'daki bir iş merkezinde bir çocuğun dövülmesi olayı hatırlatarak, "Özel güvenlik terörü devam edecek mi?" yönündeki bir soruya Çalışkan, bu sektörde 200 bin civarında çalışan olduğuna dikkat çekerek bu kadar çok sayının içinde istenmeyen olaylara karışan kişilerin de olabileceğini ifade etti. Çalışkan, bu tip olayları onaylamadıklarını belirterek, sorunların şiddetle çözülemeyeceğini söyledi. Çalışkan, bu konuda yasal işlemlerin devam ettiğini hatırlatarak özel güvenlik teşkilatı ile polis teşkilatının karıştırılmamasını istedi.
Menemen'de düzenlenecek miting ile ilgili bir soru üzerine ise Çalışkan, provokasyonlara karşı her türlü tedbirin alındığını belirterek, ellerinde provokasyon olacağı yönünde bir bilginin olmadığını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön