HABER

Emniyet'ten kontör dolandırıcılığı uyarısı

Düzce Emniyeti, yaptığı açıklamayla vatandaşları kontör dolandırıcılığı konusunda uyardı.

DÜZCE(İHA) - Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, dolandırıcıların genel olarak vatandaşların iyi niyetini suiistimal ettikleri vurgulanarak halkın da bu konuda gerekli bilgi donanımına sahip olmadığı belirtildi. Vatandaşların telefonla aranarak veya mesaj yoluyla dolandırıldığı ifade edilerek telefon veya mesajla kontör isteyen şahıslara karşı en kısa sürede polise müracaat edilmesi istendi.

Açıklamada, dolandırıcıların kullandığı teknikler detaylı bir şekilde anlatıldı. Kontör dolandırıcılarının şu yöntemleri kullandıkları ifade edildi:

"İlk olarak vatandaşları arayan dolandırıcılar, cep telefonundan emniyet görevlisi, askeri rütbeli, hakim ve savcı konumundaki şahısların eşlerinin rahatsız edildiği, taciz edildiği, kendilerinin bu şahısları yakalamak için çalışma yaptıklarını söyleyerek vatandaşlardan kontör istiyor. Dolandırıcıların kullandıkları diğer bir yöntem ise vatandaşa sim kartının kopyalandığını söyleyerek yüksek miktarda görüşmeler yapıldığı ve bu kişilerin tespitinin yapılabilmesi için kontör göndermelerinin gerektiği

belirtmek. Kontör hırsızlığında terör örgütünü de işe karıştıran dolandırıcılar, vatandaşları arayarak telefonunun teröristler tarafından kullanıldığını söylüyor. Vatandaşlara, 'Cep telefonu numaralarınızı sizin adınıza teröristler kullanıyor. Çok konuşma yapılıyor, size yüklü miktarda fatura gelecek. Biz bu şahısları tespit etmek için Türkiye genelinde operasyon yapacağız. En yakın bayiye gidin ve size yazdıracağımız cep telefon numaralarına kontör yükleyin, operasyon bittikten sonra biz size haber

vereceğiz, devlet masrafları sana ödeyecek' diyerek kontör istiyorlar.

Mesajla yapılan diğer bir yöntemde ise vatandaşlara 'Ödül kazandınız' şeklinde mesaj gönderilerek mesaj gönderilen kişinin arayıp ne ödülü kazandığını sorması isteniyor. Aramanın ardından telefona çıkan şahıs, vatandaşa yüklü miktarda para ödülü kazandığını ancak ödülü alabilmek için istenilen miktarda kontör kartı alıp şifresini göndermesi gerektiğini söylüyor.

Bunların dışında yapılan son yöntemde ise vatandaşların evindeki kızı ya da eşini arayarak dışarıda bulunan aile reisi ile telefonla konferans sistemi ile görüşüyorlar. Bu konuda aradıkları kişiye güven telkin eden kişiler, bu şekilde de istedikleri miktarda kontörü alarak vatandaşları dolandırıyor."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön