HABER

Emsal gösterilecek karar: Düğünde takılan takılar kadının

İstanbul Aile Mahkemesi emsal gösterilebilecek bir karara imza atarak düğünde takılan takıların kadına ait olduğunu belirtti. Emsal karar, 2014 yılında Fatoş B.'nin İstanbul Aile Mahkemesi'ne başvurarak eşi Kenan B.'nin şiddet eğilimi olduğunu, öfkesini kontrol edemediğini, sürekli olarak kendisine küçük düşürücü ve aşağılayıcı sözler kullanarak manevi şiddet uyguladığını öne sürmesi sonrasında başlayan hukuki süreç sonunda çıktı.

Emsal gösterilecek karar: Düğünde takılan takılar kadının

İstanbul Aile Mahkemesi’ne başvurarak boşanma davası açan Fatoş B., 2014 yılında evlendiği eşinin, evliliğin ilk ayından itibaren kendisine manevi ve fiziksel şiddet uyguladığını iddia etti. Eşi Kenan B.’nin şiddet eğilimi olduğunu, öfkesini kontrol edemediğini, sürekli olarak kendisine küçük düşürücü ve aşağılayıcı sözler kullanarak manevi şiddet uyguladığını öne süren genç kadın, 30 bin TL manevi, 70 bin TL maddi tazminat ile çocuğu ile kendisi için toplam 1400 TL nafaka talep etti. Fatoş B. ayrıca düğünde kendisine takılan ve eşi tarafından elinden alınan ziynet eşyalarının da iadesini istedi.

Kenan B. ise eşinin iddialarının asılsız olduğunu belirterek, beş yıldızlı otelde balayı yaptıklarını, uçak bileti ve evin eksiklerini de ziynet eşyaları ile karşıladıklarını söyledi. Eşinin şahsi ihtiyaçları için ziynet eşyalarını bozdurarak harcadığını anlatan Kenan B., ziynet eşyalarının davacı tarafından geri iade edilmemek üzere kendisine verildiğini öne sürdü. Aile mahkemesi, davalının fiziksel ve duygusal şiddet içeren ağır kusurlu davranışları sonucu evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını belirterek çiftin boşanmalarına karar verdi. ‘Düğünde kimin tarafından verilirse verilsin davacı kadına takılan ziynetlerin onun kişisel malı’ olduğunu belirten mahkeme, “Bedeli kocaya bağışlanmadıkça ziynetlerin kadına iadesi gerekir” dedi.

30 BİN LİRA DA TAZMİNAT

Balayı gideri ve ev eşyaları için bozdurulup harcandığı beyan edilen ziynetlerin iade edilmemek üzere davalı kocaya bağışlandığının ispatlanamadığını belirten mahkeme, 25 bin TL değerindeki ziynet eşyasının yasal faiziyle Fatoş B.’ye iadesine ve 15 bin TL manevi, 15 bin TL maddi tazminat ile toplam 650 TL’de nafaka vermesine hükmetti. (Gazetevatan)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
BU HÜKÜMETİN YAPTIĞI EN GÜZEL OLAY, BU TÜR OLAYLARDA KADINLARIN YANINDA YER ALMASI.
@kozmonot_2014 o zaman takı takılma azalır bu kararla bekleyip görelim bakalım ne olacak gelin tekbaşınamı evleniyor takı aile için verilir bu karrada yanlış bişeyler var.
şiddet uyguluyorsa hapse at tazminat ver ne ceza veriyorsan ver ama düğünde takılan altınların kimin olduğuna hakim karar veremez nihayetinde ortak iki tarafta altın takıyor kadın hakları diye erkeklerin hakkına girmeye ne hakkınız var mağdur edebiyatıyla haksızlık yapılıyor kısacası kadın hakkı diye bir şey yoktur insan hakkı vardır
@irfanunlu1976 aynen kardeşim yerine göre eşitlik diye bagırırlar ve kanunlada evlilikte edinilmiş mallar ortaktır denir
@irfanunlu1976 geri alacaksa takmasın madem öyle şey mi olur, millet görsün diye tak arkadan geri al.. Takılan parayı bilemem ama takılar kadınındır
sevişmeyi bilmeyen patates kafalı dingiller kadına şiddet uyguluyor
@sevgidolu3434 sevişmekten kastın iki insanın birbirini karşılıklı sevmesi ise cok dogru söyluyorsun. ama sevişmeyi cinsellik olarak kullanıyorsan ki ben öyle algılıyorum evliliği sadece yataktan ibaret gibi gösteren bu cümleni esefle kınıyorum.
Geri Dön