HABER

En büyük katil sigara

Sigaranın dünyada bu hızla içilmesi halinde, 2020 yılında birinci ölüm sebebi olacağı bildirildi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Toraks Derneği Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, "31 Mayıs Sigarasız Bir Dünya Günü" dolayısıyla açıklamada, Türkiye'de 17 milyon kişinin sigara içtiğini, her yıl yaklaşık 100 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklar yüzünden öldüğünü söyledi.

En büyük katil sigara

Karadağ, sigaranın yol açtığı hastalıkların yıllık faturasının ise 2.72 milyar dolar olduğunu hatırlattı.

"GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER TÜTÜN SALGINI TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA"

Dünya Bankası'na göre, tütünün ekonominin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu, yıllık geliri Türkiye'nin 10 katı olan ülkelerin sigaraya karşı önlemler alırken bizim gibi borç yükü altındaki bir ülkenin aynı ciddiyetle yaklaşmadığını ifade eden Prof. Dr. Karadağ, "Sigara içicilerinin yüzde15'i zengin ülkelerde, yüzde 85'i gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşamaktadır. Bundan dolayı da, gelişmekte olan ülkeler tütün salgını tehlikesi ile karşı karşıyadır. Eğer böyle giderse gelecekte gelişmekte olan ülkelerin en büyük problemi tütün olacak" dedi.

DÜNYADA İKİNCİ ÖLÜM SEBEBİ

Şu anda sigaranın dünyada ikinci ölüm sebebi olduğunu anlatan Karadağ, "Ancak böyle giderse 2020 yılında sigaranın dünyada birinci ölüm sebebi olacağı kesindir. Muhtemelen yılda 10 milyon kişi sigara yüzünden ortaya çıkan hastalıklardan dolayı ölecek. Böylece sigaradan meydana gelen ölümler, yüksek tansiyon, tüberküloz, doğum, trafik kazaları, intihar ve cinayetlerin toplamından daha fazla olacak" diye konuştu.

HEMEN HER SİSTEMİ VE ORGANI ETKİLİYOR

Tiryakilerin yarısının ölümüne neden olan sigaranın, başta akciğerler, kalp ve dolaşım sistemi olmak üzere vücutta hemen her sistem ve organı etkilediğini kaydeden Prof. Dr. Karadağ, amfizem, kronik bronşit, akciğer kanseri, damar sertliği, kalp krizi, gırtlak, yemek borusu, pankreas, mesane, rahim kanserlerinin de sigaraya bağlı olarak ortaya çıktığını ifade etti. Sigara içenlerin sadece kendilerine değil başkalarına da zarar verdiğine işaret eden Karadağ, duman altı olan çocuklarda ani ölümlerin, orta kulak ve solunum yolu enfeksiyonlarının, astımın, erişkinlerde kalp hastalıkları ve akciğer kanserinin, sigara dumanına maruz kalmayanlara göre daha sık görüldüğünü söyledi.

Sigarayla mücadelede eğitimin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Karadağ, sigara fiyatlarının ve vergilerinin arttırılmasının da önemli caydırıcılardan biri olacağını dile getirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler