HABER

'En çok aranan adam' yakalandı

Uyuşturucu ticareti uğruna yaptığı katliamlarla ABD ve Meksika'da dehşet saçan çete lideri, komando operasyonuyla yakalandı.

'En çok aranan adam' yakalandı

Z-40 kod adıyla da bilinen 40 yaşındaki Miguel Angel Trevino, Meksika merkezli uyuşturucu çetesi ‚Los Zetas‘ın lideriydi.

Meksika'da 2007'den bu yana süren "uyuşturucu savaşı"nda şimdiye kadar 70 bini aşkın kişi hayatını kaybetti.

Yalnızca Meksika'da değil, ABD ve Latin Amerika'nın birçok ülkesinde etkili olan Los Zetas çetesinin hesabına bu katliamların birçoğu yazılıyor.

Çete 2010 Ağustos'unda, kendilerine haraç vermeyi reddeden 72 göçmeni katletmiş. Geçen yıl da Meksika'nın kuzeyindeki metropol kenti Monterrey'i ABD sınırına bağlayan otoyolda başları gövdelerinden ayrılmış 49 ceset bulunmuştu.Film gibi operasyon

Miguel Angel Trevino'nun başına ABD Dışişleri Bakanlığı 5 milyon, Meksika hükümeti ise 2 milyon dolar ödül koymuştu.

Miguel Angel Trevino, Hollywood filmlerini andıran bir komando operasyonuyla yakalandı. Meksika İçişleri Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre komandoları taşıyan helikopter, ülkenin kuzeydoğusundaki Nuevo Laredo bölgesinde bir tali yolda içinde Trevino'nun bulunduğu aracın önünü kesti.Trevino'nun korumalarının gösterdikleri direniş, Trevino ve adamlarının kıskıvrak yakalanmasını önleyemedi. Operasyonda 2 milyon dolar nakit para, 8 silah ve mühimmat ele geçirildi.

© Deutsche Welle TürkçeDW/dpa/rtr/AFP/NH/BÖ

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön