En çok zararlı yazılım Android’de bulunuyor

Android telefonların büyük bölümü zararlı yazılımların yuvası haline gelmiş durumda.

En çok zararlı yazılım Android’de bulunuyor

Akıllı telefonlar arasındaki kıyasıya rekabet her alanda olduğu gibi güvenlik alanında da sürüyor. Kullanıcılarına en güvenli ve sorunsuz işletim sistemini sunmak isteyen firmalar bunun için yoğun bir çaba sarfediyor. Ancak Amerika merkezli yapılan araştırma gösteriyor ki bazı üreticiler bu konuda çok daha başarılı bir iş ortaya koyuyorlar.

Araştırma sonuçlarına baktığımızda ilk olarak Android işletim sisteminin yüzdesi dikkat çekiyor. %79 ile ilk sırada bulunan Android, bu sonuçla birlikte en çok zararlı yazılıma sahip sistem olarak göze çarpıyor. En yakınındaki Symbian telefonların ise %19′u zararlı yazılım barındırıyor. Daha sonralarda ise iOS %0.7 ve Windows ve Blackberry %0.3 oranında zararlı yazılıma sahip olarak görünüyor. Bunların dışında kalan telefonlarda ise yine yüzde 0.7% oranında kötücül yazılım bulunuyor.

Android’de bu tür yazılımların çok yaygın olmasının en büyük sebebi tabii ki sistemin açık kaynaklı olması ve uygulama geliştirmenin kolaylığı. Fakat yine de Google bu konuda bir çözüm üretmezse Android güvenlik anlamında sınıfta kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

Altın Renkli iPhone 5S ve Mavi iPhone 5C Bir Arada

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
TAM TERSİ Bİ TEZ DE BEN ATAYIM ORTAYA BİLGİSAYARLADA EN ÇOK ZARARLI İÇERİK WİNDOWSTA %79, LİNUX %19, PARDUS %03 BUNLARIN DIŞINDA KALAN İŞLETİM SİSTEMLERİ İSE % 0.7 NEDEN BU ŞEKİLDE Bİ ORANTIDA BİLGİSAYARLARDA VAR ACABA.
Diğer Haberler