HABER

En eski bilgisayarın gizemi çözüldü

2000 yıldan daha eski olduğu düşünülen mekanik geçmiş zaman bilgisayarı, güneşin ve ayın hareketlerini incelemede kullanılıyordu. Bugünün süperbilgisayarlarının kullanıldığı önemli alanlardan biri olan astronomide hizmet eden bilgisayarın engin teknolojisinin sırrına erilmesi için 100 yıldan uzun zaman geçmesi gerekti. Yani en eski bilgisayar, aynı zamanda hacklenmesi en uzun zaman alan bilgisayar.

Greklerin astronomide kullandığı bilgisayar, 1900 yılında sünger toplamak için dalış yapan bir dalgıç tarafından bulunmuştu. Bronz heykellerin arasında bulunan biçimsiz taş şeklindeki kalıntının özel bir şey olduğu fark edilmişti.

Arkeologların çalışması ile bunun aslında tahta kaplamalar ve bronz dişlilerden yapılmış, üzerinde Antik Yunan'a ait yazıların olan bir makina olduğu anlaşıldı. Makina'da 80 tane dişli çarkın bulunması alete olan ilgiyi artırdı.

HEM TAKVİM HEM DE HESAP MAKİNASI

Uzun bir çalışma sonucunda cismin bir taslağı yapıldı. Dişlilerin çalışması sonucunda ayın ve güneşin hareketlerini hesaplayabilen bir takvim ve bir tür hesap makinesi olduğu anlaşıldı. Makinada, 37 dişli çark, ayın ve güneşin hareketlerini takip etmek, güneş tutulmalarını tahmin etmek ve hatta ayın düzensiz yörüngesini önceden çizmek için kullanılıyordu.

Antik ve orta çağların en gelişmiş cihazı olarak belirtilen makinayı, gelişmiş x-ışınlı tomogrofilerle ve yüzey tarayıcıları ile inceleyen uzmanlar, makina üzerindeki yazıları okuyabildiler. Bu incelemelerden sonra milattan önce 100 ile 150 yılları arasında yapıldığı tahmin ediliyor.

Daha önce, 16'ncı yüzyılda icat edildiği düşünülen diferansiyel dişlisi ile ancak 18'inci yüzyıl imkanları ile yapılabileceği düşünülen küçüklükteki parçaları makinaya merakı daha da artırıyor.

Antikythera Mekanizması olarak bilinen makinanın, Sezar'ın verdiği bir kutlama için Rodos'tan götürülen hazinenin parçalarından biri olduğu sanılıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön