HABER

En kötü senaryonun gerçekleşme ihtimali zayıf

En kötü senaryonun gerçekleşme ihtimali zayıf

Ankara - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerde en kötü senaryonun gerçekleşme ihtimalinin zayıf olduğunu söyledi.

Babacan, STV'de dün gece yayınlanan "Özel Gündem" isimli programda, AB ile ilişkiler ve ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.Kıbrıs konusunun çözümü için son ana kadar görüşmelere devam edeceklerini belirten Babacan, bu konunun çözümünde, AB'nin hem oyuncu hem de hakem olduğunu, bu nedenle çözüm için en iyi yerin BM olduğunu ifade etti.

Babacan, Kıbrıs konusunun çözülmesine ilişkin olarak tek taraflı adım atmayacaklarını belirterek, " her türlü sonuca hazırız" dedi. Babacan, AB ile ilişkilerin, uluslararası sermayeyi olumsuz etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, Türkiye için alternatiflerin tükenmeyeceğini, önemli olanın Türkiye'nin dik duruşu olduğunu, olumsuz bir etki de beklemediğini kaydetti.

Babacan, "Türkiye'ye Avrupalı desinler ya da demesinler bu çok önemli değil, önemli olan Türkiye'nin bu süreçten azami fayda elde etmesidir" ifadesini
kullandı.

Babacan, elektrik fiyatına dört yıldır zam yapmadıklarını, hatta bir kez yüzde 5'lik bir indirim gerçekleştirdiklerini belirterek, "şu an için elektrikte herhangi bir alınmış zam kararı yok" dedi.

Babacan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ekonomiye olumsuz bir etkisinin olup olmayacağına ilişkin bir soruya ise "Türkiye'de demokratik süreç düzgün işlediği
sürece kimse korkmasın" yanıtını verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön