En pahalı, en yaşanır ve en eğitimli semtler

Türkiye'nin en pahalı, en yaşanır ve en eğitimli şehri Beşiktaş ve Beyoğlu ilçeleriyle İstanbul oldu.

En pahalı, en yaşanır ve en eğitimli semtler

AA muhabirinin Gayrimenkul Araştırma Şirketi Reidin ile Sosyoekonomik Derecelendirme'nin (SED) 71 ilçe ve 481 mahalleyi refah, yaşanabilirlik ve kültürel düzey açısından derecelendirdiği çalışmadan derlediği bilgiye göre, Türkiye'nin A plus (+) şehri olan İstanbul'un en pahalı, en yaşanır ve en eğitimli semtleri sıralamasında Bebek birinci, Gümüşsüyü ikinci, Etiler ise üçüncü oldu.

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli başta olmak üzere Türkiye'nin önde gelen büyükşehirlerinde yapılan araştırma, 2013 yılı birinci yarı verilerinden ilçe ve mahallelerin göreli sosyoekonomik dereceleri ile sıralamalarını detaylı bir şekilde gösteriyor. Kullanılan değişkenler yardımıyla bölgeleri refah, yaşanabilirlik ve kültürel düzeylerine göre sıralayan çalışmada, A plus (+) şehir sıralamasında İstanbul'un ardından İzmir ve Adana geldi.

-Türkiye'nin A plus (+) şehri İstanbul 2013 yılının ilk 6 ayının verilerini ortaya koyan SED raporuna göre, Türkiye'nin en pahalı, en yaşanır ve en eğitimli yani A plus (+) mahallelerinde ilk üç şöyle sıralanıyor:

Şehir İlçe Mahalle Derece Sıralama İstanbul Beşiktaş Bebek A+ 1. İstanbul Beyoğlu Gümüşsüyü A+ 2. İstanbul Beşiktaş Etiler A+ 3. Kandilli, Arnavutköy ve Florya gibi bölgeler son 5 yıl içerisinde A derecesinden, A+ derecesine yükselirken, Türkiye'den A+ listesine giren İstanbul haricinde mahallenin olmadığı görülüyor.

İstanbul'da A derecesi ile listeyi takip eden 17. ve 18. mahalleler de Şişli'nin Harbiye ve Beykoz'un Acarkent mahallleri oldu. Yükselen değerler: İstanbul, İzmir ve Adana Üst sıralardaki bölgeler yerlerini korumakta daha dirençli olurken alt sıralardaki bölgelerde kıyasıya bir mücadele bulunuyor.

2007'den bu yana derecelendirme çizelgesinde oldukça hızlı çıkış yapan mahalleler göze çarpıyor. Fikirtepe ve Sancaktepe bölgeleri bu özellik ile başı çekerken, Türkiye genelinde son 5 yılda hatırı sayılır oranda değer ve prestij kazanan mahallelerin başında gelenler şöyle sıralanıyor:

Şehir İlçe Mahalle Derece Sıralamadaki Değişim İstanbul Sancaktepe Abdurrahmangazi B- +70 İstanbul Kadıköy Fikirtepe C+ +62 İstanbul Kartal Soğanlık B +60

REİDİN Veri Uzmanı Orhan Vatandaş, REIDIN-SED çalışmasına sadece gayrimenkul geliştiricileri, yatırımcı ve danışmanlarının değil aynı zamanda banka, telekorn, perakende ve hızlı tüketim şirketlerinden de gösterilen ilginin kendilerini mutlu ettiğini belirterek, "CRM departmanlarının müşteri segmentasyonu, önceliklendirme, bölgesel kategorizasyon çalışmalarında da son dönemde yoğun şekilde kullanıldığını görüyoruz. Dereceleri salt gayrimenkul fiyatları ile özdeşleştirmemek gerekir zira eğitim süresi, eğitim seviyesi, nüfus ve konut yoğunluğu gibi değişkenleri de içeriyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
yaşasan ne olacak sonunda en pahalı yer olan istanbulda ya zincirlikuyu yada karacaahmet olacak.
Keşke oralar olsa, artık mezarlıklarda da yer yok, yeni yapılan ismi cismi bilinmeyen bir yerde olur herhalde mezarımız.
Suadiye,Caddebostan,Fenerbahçe gibi semtleri atlayıp bu mahalleleri nasıl üst seviye diye gösteriyorsunuz.?Bir kaç sene önce bedava olan bu semtlere prim yaptırmakmı amacınız?
fenerbahçelisin demi
Yasanabilir, egitim ve kultur seviyesi yuksek yerler neresi merak mi ediyorsunuz? Acin secim sonuclarini akp nin en dusuk oy aldigi yer neresiyse dogru yer orasidir. :)
sen yakın tarihten bi haber, hayatı boyunca yılmaz özdilden başkasını okumamış zır cahil tayfasının yoğun olduğu yerlerle karıştırıyor olmayasın. Kendini vatanperver sanan enayilerin mekanı olmasın oralar. Kendini bilinçli sanan cahil cühelanın önde gideni seni. Oku biraz oku
Saçmalamışsın.
izmir gibi şehirmi var hayat ucuz insanları sıcak eğitimli kültürlü vatanına tamamen sadık Atatürkçü bir şehir.
AKP oylarının en az olduğu yerler, insanların birbirlerini rahatsız etmeden gezebildikleri kavga dövüşün olmadığı insanların birbirlerine saygı gösterdikleri yerlerdir. AKP bölgesinde palalı, sopalı küfürlü tiplerde karşılaşabilir, ya yaralanırsın yada dayak yersin.
ARKADAŞIN BİRİ EN İYİ YER İZMİR DEMİŞ TAM AKSİNE EN BERBAT EN COK OLAY OLAN CİNNET GECİREN SABIKALI PİSKOPAT İNSANLARIN OLDUGU BİR YER
Dünya literatürüne ne vermişler ben ona bakarım.Diğer ölçütlerin hepsi faso fiso.
Yok onlar bilmiyor...ben soylucem...sariyeri tek geçerim.
KIRIKKALE GÜNDOĞDU MAH. ÇOK MERAK ETTİM ŞİMDİ KAÇINCI Kİ ACABA
bende kırıkkale hacılarlıyım dostum ama orası daha gelışemediki :)
Onu bunu bilmem de güneyin en yaşanılası yeri Muğla/ORTACA'dır.
GEZİye çıkan tuzu kuru terbiyesizlerin yaşadıkları yerler...Birde utanmadan hayat hakkımıza karışılıyor diyorlar. Hainsiniz ulan sizler...Sizlerin bendeki değeri TV karşısında Kumandamın tuşu kadar...İstediğim zaman değiştireceğim kadar basitsiniz...Gerçekleri görün ey millet...GEZİDEKİLERİN DERDİ HAİNLİKTEN BAŞKA BİRŞEY DEĞİL..
bazilari izmir demis inanmiyorum bursa kayseri gecti izmiri birak istanbulu izmir 7 guzel gelismis olabilir belki
zeytinburnu nerde lennn :)
yasamasini bilmek eğitim li isnanlar yasamasinida bilirler onun için en ğüzel yer benim yerim memleketim
Diğer Haberler