HABER

En uzun ve en kısa insan İstanbul'da

2 metre 46,5 santimetre boyuyla dünyanın en uzun insanı olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Mardinli Sultan Kösen, dünyanın en kısa insanı He Pingping ile İstanbul'da bir araya geldi.

En uzun ve en kısa insan İstanbul'da

Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği ikili, yan yana gelince ortaya ilginç görüntüler çıktı.

[

****](http://aktuel.mynet.com/galeri/yasam/en-uzun-ve-en-kisa-insan-istanbul-da-en-uzun-ve-en-kisa-bir-arada/5120/126289/)

2 metre 46,5 santimetre boyuyla dünyanın en uzun insanı olarak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı'na giren Mardinli Sultan Kösen ile dünyanın en kısa insanı olarak rekorlar kitabında yerini alan 74.61 santimetrelik Moğolistanlı He Pingping, Guinness Dünya Rekorları Türkiye Denemeleri'nin açılış etkinliğinde bir araya geldi. Forum İstanbul Alışveriş Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte, 15 Ocak-21 Şubat tarihleri arasında yapılacak rekor denemelerine ilişkin bilgiler verildi. Başvuranların, önceden belirlenmiş

alanlarda hem kişisel rekor denemeleri yapılabileceği, ayrıca bir dakikada en çok tişört giyme, konserve kutularından piramit yapma gibi eğlenceli rekor denemelerinin de gerçekleştirileceği ifade edildi.

Tanıtımın ardından 2 metre 46,5 santimetrelik Mardinli Sultan Kösen ile 74.61 santimetrelik Moğolistanlı He Pingping yan yana gelerek kameralara poz verdi. Kösen'in ancak dizine kadar gelen He Pingping, dünyanın en uzun insanının ayakkabısının üzerine oturdu. İkili tokalaşırken, He Pingping, Kösen'in sadece parmağını sıkabildi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sultan Kösen, dünyanın en kısa insanıyla bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Kösen, "Ben, kendisini ilk gördüğümde çok şaşırdım. Zaten normalde bütün insanlar bana cüce gibi geliyor. Bu arkadaşı görünce şoka girdim. Kendisini görmekte zorluk çekiyorum. 60 numara ayakkabı giyiyorum. Hemen hemen ayakkabım kadar boyu var. Sıcakkanlı bir insan. Kendisini çok sevdim. Ben kendisini burada ağırladım. Kendisi de beni Çin'e davet etti" dedi.

Basın mensuplarının, "arkadaşlığınız sürer mi" sorusu üzerine Kösen, "Çok ufak olduğu için konuşmakta zorluk çekeriz. Biraz zor olur" dedi. Kösen bir ara Hee Pingping'e dönerek, kız arkadaşı olup olmadığını sordu. Hee Pingping'in, "Kız arkadaşım var ve normal bir insan" sözleri üzerine Kösen, "Benim kız arkadaşı konusunda olumlu bir gelişme olmadı. Umarım en kısa zamanda kendime uygun bir kız arkadaşı bulurum. Boyu boyuma değil ama huyu huyuma uygun olsun. Ben kendime kız arkadaşı bulamadım. Valla ona

helal olsun" ifadelerini kullandı.

Moğolistanlı He Pingping de, dünyanın en uzun insanı ile bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Geri Dön