HABER

Enerji Bakanlığı'ndan 'Libananco' açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Libananco davası ile ilgili olarak Türkiye'nin görevlerinde herhangi bir gecikme ve ihmalinin olmadığını duyurdu.

Enerji Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Libananco Holdings Co. Ltd. tarafından Türkiye Cumhuriyeti aleyhine açılan dava ile ilgili olarak ısrarla gerçeklere aykırı, yanlış ve yanıltıcı haberler ve yorumlar yapıldığı, bu haber ve yorumlarda, dayanaksız ve haksız iddialar ve suçlamalara yer verildiği belirtildi. Açıklamada, Bakanlık tarafından 15 Kasım 2008 günü yapılan ve tüm yayın kuruluşlarına gönderilen basın açıklamasına rağmen bu durumun ısrarla sürdürülmesindeki amaç ve niyetin anlaşılamadığı ve üzüntü ile karşılandığı kaydedildi. Yargılaması süren bir davada Türkiye Cumhuriyeti'nin yargılama kurallarına özenle uyduğunun vurgulandığı açıklamada, haber ve yorumlarda da aynı özenin gösterilmesinin, yayın kuruluşlarının sorumluluğu olduğu belirtildi. Açıklamada, "Bu davada Türkiye Cumhuriyeti'ni savunan Freshfields Bruckhaus Deringer LLP ile Coşar Avukatlık Büroları, görevlerini usul kurulları ve hakem heyeti kararları çerçevesinde özenle ve gününde yapmış ve yapmaktadır. Haber ve yorumların aksine, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve/veya avukatlarının görevlerini yaparken herhangi bir gecikme ve/veya ihmalleri olmamıştır" denildi.

ÇEAŞ ve Kepez'in ortağı olduğunu iddia eden ve Kıbrıs Rum Kesimi'nde kurulu Libananco'nun, Dünya Bankası bünyesindeki Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümü Merkezi'nde (ICSID) Türkiye aleyhine açtığı 10 milyar dolarlık tahkim davası sürüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön