''Enerji devleri'' doğalgaz ihalesinde yarışacak

''Enerji devleri'' doğalgaz ihalesinde yarışacak

Ankara (AA)- Başkent Doğal Gaz Dağıtım AŞ Genel Müdürü Veysel Karani Demir, 14 Martta satışı yapılacak doğal gaz ihalesinde, ABD, Rusya ile Avrupa ülkelerinin kıyasıya yarışacağını belirterek, "İhaleye katılmak için yerli, yabancı 35 firma şartname aldı" dedi.

Demir, Başkent Doğal Gaz AŞ'nin satılmasıyla ilgili büyükelçilikler, TOBB, Dışişleri Bakanlığı, TÜSİAD, MÜSİAD, valilikler, belediyeler ve Avrupa'daki birçok kamu kurum ve kuruluşuna mektup yazarak, geniş kapsamlı bir tanıtım yapıldığını söyledi.

İhaleye ilgi gösteren büyük firmaların kendilerini ziyaret ederek, bilgi aldıklarını ifade eden Demir, şöyle devam etti:

"İhale ile Başkent Doğal Gaz Dağıtım AŞ'nin 30 yıllık lisans hakkı verilecek.Bilgi odasına, toplam 17 firma başvurdu. Çok geniş kapsamlı bir tanıtım yapıldı. Altınpark ANFA'da saat 14.00'te açık artırma ile yapılacak ihale, Türkiye'de yapılan en açık ve en şeffaf ihale olacak. İhaleden sonra 2009 yılında başka firmalar da gaz getirebilecek. Bu ihale ile alan, satan ve tüketici kar edeceği gibi, ihalenin bitmesinin ardından gelen parayla Ankara Büyükşehir Belediyesi yatırımlarına devam edecek."

Ankara Büyükşehir Belediyesinin geleceğinin bu ihale olduğu yönünde söylentilerin doğru olmadığını savunan Demir, satıştan elde edilecek gelirin 676 milyon dolarını Botaş'a, 200 milyon dolarının da Hazine'ye olan borçlar için kullanılacağını söyledi. Demir, belediyenin metro gibi ulaşıma yönelik hizmetleri için de bu paradan yararlanılacağını kaydetti.

Şartname alan yatırımcılar arasında ise Bosphorus Gaz Corporatıon A.Ş, Zorlu Petrogas Gaz ve Petrokimya Ürünleri San. A.Ş, Energaz Elektrik Gaz Su Dağıtım A.Ş, Türkerler İnşaat Turizm Maden Enerji Üretim A.Ş, Türkerler İnşaat Turizm Maden Enerji Üretim A.Ş, Gaz Natural SDG A.Ş, Çalık Enerji San. Tic. ve Tic. A.Ş, ENBW, Suez-Tractebel, Palgaz, HSBC Bank A.Ş, Yüksel İnşaat, Koç Statıol Gaz Toptan Satış A.Ş, JP Morgan A.Ş yer alıyor.