HABER

'Enerji tasarrufu için kravat takmayın'

Şili Enerji Bakanı Rodrigo Alvarez, yılın en sıcak ayları olan Ocak-Mart arasında daha az klima çalıştırmak için kravat takılmaması çağrısında bulundu.

Şili Enerji Bakanı Rodrigo Alvarez, klimaların daha az kullanılmasını sağlayacağı düşüncesiyle erkeklerin yaz aylarında kravat takmamasını istedi.

Meteoroloji yetkilileri Şili'de bu yaz hava sıcaklıklarının ortalama 30 derecenin üzerinde olmasının beklendiğini söylüyor.

Enerji Bakanı Alvarez, oda sıcaklığının 1-3 derece artmasına göz yumulmasının enerji maliyetlerini yüzde 3 oranında azaltacağını belirtti.

Bakan yazılı açıklamasında, kamu ve özel sektörde yılın en sıcak ayları olan Ocak-Mart arasında bunun başarılması halinde 10 milyon dolar tasarruf edeceklerini vurguladı.

Alvarez, yaz aylarında kravat takılmaması uygulamasının İspanya ve Japonya'da başarılı sonuçlar verdiğine dikkat çekti, "Bu küçük adım bile enerji verimliliğini artıracak ve daha az klima kullanarak enerji tasarrufu yapmamızı sağlayacak" dedi.

Bakan ayrıca evlerde de kullanılmadığı zamanlarda elektronik cihazların tamamen kapatılmasını istedi.

BBC Santiago muhabiri, elektriğin hidroelektrik santrallerde üretilmesi nedeniyle yazın enerji üretiminde sıkıntı çekildiğini vurguluyor.

Şili'de sıcaklara karşı önlem alınırken, Güney Kore Cumhurbaşkanı bu kış enerji tasarrufu için kışlık iç çamaşırı giyeceğini açıklamıştı.

Geri Dön