HABER

"Engeller daha yıldırıcı''

"Engeller daha yıldırıcı''

İngiliz The Economist dergisi, "Giderek Uzayan Yol" başlıklı makalesinde, "Türkiye'nin AB üyeliğinin önündeki engellerin her zamankinden daha yıldırıcı bir hal aldığını" yazdı.

Bir Türk diplomatın, "Önce ellerimizi bağladılar, şimdi de bacaklarımızı bağlayacaklar" sözlerine yer verilen makalede, "AB liderlerinin önümüzdeki hafta yapacakları zirvenin Türkiye tartışmalarına sahne olacağı" belirtildi.

"Sonuç ne olursa olsun, Türkiye'nin AB'nin ilk, büyük çoğunluğu Müslüman üyesi olma amacı hiç bu kadar solgun görünmemişti" ifadesi kullanılan makalede, "Türkiye'nin gecikmiş üyelik müzakerelerinin 15 ay önce büyük kutlamalarla başladığı, bir Türk gazetesinin, müzakerelerin başladığı gün 'Merhaba Avrupa'
manşetiyle çıktığı" hatırlatıldı.

"Ancak müzakerelerin Türkiye'nin Kıbrıs Rum kesimine liman ve havaalanlarını açmayı reddetmesiyle çok kısa zamanda sıkıntıya girdiği" kaydedilen makalede, "6 Aralıka kadar süre tanınan Türkiye'nin buna, KKTC üzerindeki ambargolar kalkmadıkça liman ve havaalanlarının açılmayacağını belirterek yanıt verdiği" belirtildi.

Makalede, "Eğer bir taviz söz konusu olmazsa çok az bir ilerleme sağlanabilir. İlişkiler gelecek baharda Nicolas Sarkozy'nin Fransa Cumhurbaşkanı olmasıyla daha da bozulacak. Zira kendisi katı bir Türkiye karşıtı" denildi.

"Türkiye'nin umutlarının şimdi ABD'ye bağlı olduğu" savunulan makalede, "Başkan George Bush'un önümüzdeki hafta bir telefon diplomasisi yapmasının beklendiği" belirtildi.

"Türk halkının, itibarını zedeleyenlerin sadece büyük bir nüfusa sahip Müslüman bir ülkeyi istemediklerini düşündüğü" de belirtilen makalede, "amacın Türkiye'nin direncini kırmak ve sırtını dönüp gitmeye zorlamak olduğuna inanılıyor" ifadesi kullanıldı.

"Türkiye'nin Kıbrıs konusunda kendisini aldatılmış hissetmekte haklı olduğu" da vurgulanan makalede, "öte yandan Türkiye'nin AB tarafından fitili ateşlenen reformlar konusundaki samimiyetini göstermesi gerektiği" savunuldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön