Engin Alan kimdir?

Engin Alan kimdir?

Engin Alan, 31 Mart 1945'te İstanbul Üsküdar'da dünyaya geldi. Babasının adı Kazım, annesinin adı Ayşe'dir.

Engin Alan, Korgeneral; Kara Harp Okulunu ve Kara Harp Akademisini bitirdi.

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtına katıldı. Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargâhı Planlama Subayı, Moskova Kara Ataşesi, Komando Tugayı Kurmay Başkanı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Öğretim ve Eğitim Grup Komutanı, Kurmay Başkanı, 5. Komando Alay Komutanı ve 2. Kolordu Kurmay Başkanı olarak görev yaptı.

Engin Alan, 1992'de Tuğgeneral oldu. 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşeliğine getirildi.

Engin Alan, 1996'da Tümgeneralliğe terfi ederek, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığına atandı. 2007'de Korgeneral oldu ve sırasıyla; 8. ve 2. Kolordu Komutanlıkları ile Lojistik Komutanlığı görevlerini üstlendi.

Engin Alan, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürlüğü yaptı. "Kıbrıs Savaş Madalyası", "TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası" ve iki kez de "TSK Başarı Madalyası" aldı.

Engin Alan, Çok iyi düzeyde Rusça ve iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Siyasi hayatı ve davaları

2010 yılında Balyoz darbe planı davası'ndan tutuklanarak cezaevine konuldu. 2011 Türkiye genel seçimleri'nde MHP İstanbul milletvekili seçildi.

1 Haziran 2012'de Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, 28 Şubat süreci soruşturmasından da tutuklandı.

2012 yılında Balyoz davası sonucunda suçlu bulunarak 18 yıl hapse mahkum edildi. 9 Ekim 2013 tarihinde Alan'ın cezasının Yargıtay tarafından onanması nedeniyle milletvekilliği düştü.

14 Haziran 2013'de yargılandığı 28 Şubat Davasından ise tahliye edildi.

Engin Alan Haberleri