HABER

Enkaz altından SMS gönderdi

Haiti'yi vuran depremde yüzbinlerce insanın hayatını kaybettiği açıklamaları gelirken, enkaz altında kalan bir Kanada vatandaşının ülkesinin dışişleri bakanlığına yardım SMS'i yolladığı açıklandı.

Enkaz altından SMS gönderdi

Kanada Dışişleri Bakanı Lawrence Cannon, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir binanın enkazı altında mahsur kalan Kanadalıdan SMS aldıklarını ve bu kişinin tam nerede olduğunu bildiklerini belirtirken, yardım isteyenin kimliği konusunda bilgi vermedi.

Cannon, Kanada'nın Haiti Büyükelçiliği görevlilerinden enkaz altında mahsur kalan Kanada vatandaşıyla ilgilenmelerini ve mümkün olan en kısa sürede yardım gelmesini sağlamalarını istediklerini kaydetti.

[

****](http://video.mynet.com/habervideo/7-lik-deprem-Haiti-yi-yikti/440881/)

[

****](http://haber.mynet.com/detay/dunya/olu-sayisi-100-binlere-ulasabilir/489921)

Kanada Dışişleri Bakanlığı'nın tahminine göre, Haiti'de şu anda 6 bin civarında Kanadalı bulunuyor. Kanada, başkent Port-au-Prince'e aralarında doktorların da bulunduğu 20 kişiden oluşan bir arama-kurtarma ekibini bu geceyarısı, daha sonra da 200 kişilik büyük bir yardım ekibi göndereceğini bildirdi.

YARDIMLAR

Bu arada, Amerikan Savunma Bakanlığı, Haiti'ye yardım gemileri ve kurtarma ekipleriyle uzmanlar göndermeye başladı. Dev bir uçak gemisi de yarın Haiti açıklarında olacak. Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Asya ülkelerini kapsayan gezisini kısa kesecek.

Şili de, Haiti'ye 15 ton gıda ve tıbbi yardımın yanı sıra arama kurtarma ve sağlık uzmanlarından oluşan büyük bir ekip gönderecek.

Fransa, başkent Port-au-Prince'de depremin ardından bağlantı kurulamayan 50 kadar Fransız vatandaşının aranmasına devam edildiğini bildirdi.

Geri Dön