HABER

"Entegre ilçe hastaneleri" açılabilecek

ANKARA (AA)- Ulaşım imkanları, coğrafi şartlar gibi sebeplerle nüfus değişikliğinin beklenenden fazla olduğu yerleşim yerlerinde, sağlık hizmetlerinin planlanması ve sunumunda verimliliğin artırılması amacıyla ilçe merkezindeki tüm sağlık hizmetleri birleştirilerek güçlendirilmiş "Entegre İlçe Hastaneleri" açılabilecek.

Sağlık Bakanlığınca Entegre İlçe Hastanesi Açılması, Kapanması ve Buralarda Verilecek Sağlık Hizmetleri Hakkında Yönerge yayımlandı.Buna göre, entegre ilçe hastanesi, valiliğin teklifi ve Sağlık Bakanlığının onayı ile açılacak ve aynı yolla kapatılacak.Entegre ilçe hastanelerinin bulunduğu ilçe merkezindeki tüm sağlık hizmetleri birleştirilerek güçlendirilmiş entegre ilçe hastanesi tarafından yürütülecek.

Hizmetin birleştirildiği kurumlarda temel sağlık hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesinden entegre ilçe hastanesi baştabibi sorumlu olacak. Mobil hizmet, tarama, ETF, aşı gibi vatandaşa gidilerek yürütülen koruyucu hizmetler aksamaya fırsat verilmeden yürütülecek.

Entegre ilçe hastaneleri tarafından verilecek temel sağlık hizmetleri için gerekli olan tüm ilaç, serum, aşı gibi ihtiyaçlar il sağlık müdürlüklerince, diğer ihtiyaçlar ise hastane döner sermayesinden karşılanacak.

Nöbet hizmetleri 24 saat hizmet esasına ve ihtiyaçlara göre yürütülecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön