HABER

"EOKA'cı da kalpsiz gömüldü"

LEFKOŞA (İHA) - Kıbrıs Rum Kesimi'nde kalpsiz gömülenlerle ilgili haberler medyada yer almaya devam ediyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tek Cumhurbaşkanı ve Rum Ortodoks Kilisesi eski Başpiskoposu III. Makarios'un kalbinin kendisiyle birlikte gömülmediği, mumyalanarak Rum Başpiskoposluğu'nda özel bir bölümde saklandığı haberlerinin ardından; şimdi de azılı EOKA'cı (Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlamak amacıyla kurulan terör örgütü) Yorgos Grivas Digenis'in kalbiyle ilgili benzer bir iddia ortaya atıldı.

Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayınlanan gazetelerden Alithia, "Grivas ve Makarios'un Gömülmemiş Kalpleri-Digenis'in Kalbi Esrarengiz Şekilde Ortadan Kayboldu" başlığıyla yansıttığı haberinde, yakın Kıbrıs tarihine damgasını vuran 2 Rum'un, ölümlerinden sonra aynı kaderi paylaştıklarını, her ikisinin de kalbinin kendileriyle birlikte gömülmediğini bildirdi. Gazeteye göre, zehirlendikleri yolunda söylentiler bulunmasına rağmen, Makarios da, Grivas da kalp krizinden öldü; ancak otopsi için çıkarılan kalpleri kendileriyle birlikte gömülmedi, mumyalanarak cam kaplar içinde saklandı.

Makarios'un kalbinin, halen Rum Başpiskoposluk binasında tutulduğu ve kısa süre önce, mumyasının bozulması dolayısıyla gömülmesine karar verildiği bildirildi. Gazete, 1990'da haber verdiği üzere, Grivas'ın kalbinin ise, esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolduğunu yazdı.

Gazete, geniş şekilde detaylandırdığı haberinde, Makarios'un ve Grivas'ın kalplerinin neden kendileriyle birlikte gömülmedikleri konusunda çeşitli görüşler bulunduğunu, bunlardan en akla yakın olanının, "1950'leri ateşleyen kalpler oldukları için tamamen duygusal nedenlerle tutuldukları" olduğunu yazdı ve Yunanistan'da da Konstantinos Kanaris'in de aynı kaderi paylaştığını, kalbinin Atina Ulusal Müzesi'nde tutulduğunu ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön