EPDK: Benzin fiyatlarını indirin

Son dönemde zam üstüne zam yapılan akaryakıt fiyatlarına Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu müdahale etti.

EPDK: Benzin fiyatlarını indirin

Akaryakıt dağıtım şirketlerini uyaran EPDK, 7 Ağustos'a kadar indirim yapılmasını istedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), son dönemde rekor üstüne rekor kıran akaryakıt fiyatlarını mercek altına aldı.

Türkiye’deki fiyatlar ile “referans” olarak alınan “Akdeniz çanağı” ülkelerinin fiyatları karşılaştırdı.

Türkiye’deki benzin, motorin ve LPG fiyatlarının ortalamanın üzerinde olduğu ortaya çıktı.

Bunun üzerine harekete geçen EPDK, akaryakıt ve LPG dağıtım şirketlerine bir uyarı yazısı gönderdi.

7 Ağustos'a kadar benzin, motorin ve LPG fiyatlarında indirim yapılmasını istedi.

Son 2 aylık ortalamalar dikkate alındığında benzinde 12 kuruş, motorinde 16 kuruş, LPG’de 8-9 kuruşluk indirim yapılması bekleniyor.

Bu süre içinde gerekli indirimler yapılmazsa, kurumu 2009 yılında olduğu gibi “tavan fiyat” uygulaması için yeniden düğmeye basacak.

Petrol Piyasası Mevzuatı gereği Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarının en yakın uluslararası piyasaya yani “Akdeniz çanağı”na uyumlu olması gerekiyor.

İç pazarda fiyat oluşumu için Yunanistan, İtalya, Fransa ve İspanya baz alınıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
Allah topunuzun belasını versin
Kimse demiyorki benzinin fiyati 1,45 kurus. Verginin fiyati 3.55 kurus. Veergiyi indirin vergiyi.. Benzin zaten inik..
Türkiye’deki benzin, motorin ve LPG fiyatlarının ortalamanın üzerinde olduğu ortaya çıktı. kimse ne alınan vergilerden bahsediyor ne de işçinin eline geçen paradan... vergiler ile ekonomi ayakta ne kadar daha duracak bakalım Allah sonumuzu hayır etsin... bir malın vergisi kendinden pahalı olmamalı bence ama son vergiler ile benzindeki vergi oranı %300 e yakın... 1 liralık benzinden hükümet alıyor 3 lira vergi benzin otomatikmen 4 lira oluyor benzin değil pahalı olan vergi vergi... hükümet resmen halkı haraca bağladı bunun adı resmiyetlerde vergi ama kabaca haraç...
guzel anlatiyorsun kardes ama gelde su akpli millete anlat,anlamiyorlar tutturmuslar akp oncesi iktidarlari ,burda parti kavgasi yapmayalim ama maalesef sizin partiniz akp resmen milleti haraca bagladi bune lan ben yurtdisinda yasiyorum valla sasiyorum su askeri ucretlilerin haline burda askeri ucret 1200 euro ,benzin 1,676,mazot1,472,gaz 0,635 euro,turkiyede ise 800 kusur tl ama hemen hemen hersey burdan pahali,kardesim su Turkiyenin basindakinler musluman degilmi bunlarda hic allah korkusu yokmu yahu,ama halada bunlara oy veren askeri ucretli varsa hay ben onlarin kafasina.......
kalsın gerek yok 1 lıra zam yapın 8 kurus ındırın bu mıllet cokmu salak sıze gore ya merak edıyorum dalga gecmeyın artık 10 tl yapın alan alsın alamayanda arac kullamasın herkes haddını bıLsın somurmeyın artık mılletı
tam bir kapitelist bir dusunce alan alsin almayan arac kullanmasin,ne demek bu simdi,yonetebiliyorlarsa ulkeyi yonetsinler yonetemiyorlarsa cekip gitsinler ama yonetemiyorlar milleti surunduruyorlar vergilerle ama maasa zam cok az,dolar olmus 1,999,euro olmus 2,555 Turkiye batiyor arkaslar.
ya hepiniz çalışan iş güç sahibi adamlarsınız cebiniz para dolu benzine 5 lira veremiyonuzmu amma para düşkünü millet olduk artık
hüloooooooğğ
bizim benzini sen al malum paraya değer vermiyosun!!!! :))
VEREMİYORUM ARKADAŞ.. HERKESİN AYLIK KAZANCI AYNI DEĞİL. BEN ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYORUM. 400 TL KİRA VERİYORUM. . ZENGİN BABAM YOK. EKMEĞİ EVDE PİŞİRİYORUM. AİLEMDE MİLLETVEKİLİ YADA FUTBOLCUDA YOK. NE YAPALIM YAŞAMAYALIM MI. BİZDE AYDA BİR KERE AİLEMİZLE PİKNİĞE BİR YERE GİDEMEYELİM Mİ. SİZİN GİBİ ZİHNİYETLERİN YÜZÜNDEN ÜLKE BU DURUMDA.
kardesim boyle agliyorsunuz ama oylarinizi yine ayni yere veriyorsunuz,bende bunu anlamiyorum.
bu kadar sığırın olduğu bir ülkede,benzini 10 tl yapmayan hükümet,sığırın önde gidenidir.
ağzına sağlık!bide herkse yeni araba alıyo buda ayrı bir filim konusu olur ha :)))
yaparlar onuda yaparlar yavas yavas korkutmadan.
Avrupadaki fiyatlarla aynı olsun ben ozaman indirime indirim derim... Bizim gaza verdiğimiz paraya yurt dışında benzin alıyorlar... Benzin istasyonları resmen devletin vergi dairesi her yerden devlet milleti soyuyor... Ehliyetler değişecek ver bakam 100TL bune ya alırken para vermişiz daha ne parası alıyorsunuz..İşte devlet milleti heryerde kazıklıyor soyuyor bu kadar basit...
1.50 Kuruşa İhraç Et 5.00 TL Vatandaşa Sat Niye Çünkü Yurt İçinde Satılmıyor Cari Açığı Kapatmak İçin 1.50 Kuruşa İhraç Burda da Hiç Olmas sa 3.00 TL ye Satta Daha Fazla Vergi Toplada Vatandaş da Aracını Park ta Yatırmasın Tüketim Artsın Araçlar Ne kadar Çok Kilometre Yaparsa Ona Göre de Piyasa da Canlılık Olur Bu İşten Ekmek Yiyen Esnafa da İstihdam Yaratmış Olursunuz Nerde Sizin Ekonomisleriniz Yoksa Onlar Halka Kazık Çakmak İçin mi ? Varlar EL-İNSAF..!!!
devlet enayi eski chp zihniyeti 10.tl ye al 7.tl ye ver
akepe gelince 1.25 ti mazot interneti birde bunun için kullan mal..
haram zehir zıkkım olsun o zamlarla haksız yere aldıkları paralar haram olsun
Benzin zaten 1.5 TL.. Gerisi vergi.. 1.5 TL üzerinde oynanacağına geriye kalan 3.5TL vergi üzerinde oynasınlar...
Danışıklı dövüşten başka bişey değil utanç verici bir ülkede yaşıyoruz boğazımıza basın durun cebimize göz dikin utanmazlar ve onları buraya getirenler göremiyorlar malesef..
Onların Türkiyeyi baz alması gerekirken, Türkiye o ülkeleri baz alıyor. Nedenini söyliyeyin : Birincisi,Ülkede ıdareci yok, avantacı var. İkincisi Petrol bize yakın ve köprü konumundayız. üçüncüsü başbakanın dediğine göre bizim Ekonomimiz onlardan çok iyi. GÜLMEYIN YAHU.
hedef 2023 huloooooooooooooooooooooo
Merak etmeyin yapılan indirimi maliye bakanımız şimşek gibi yetişerek ÖTV ile telafi eder.
niye başka ülkeler baz alınıyor anlamıyorum.bizim ülkemiz petrol yataklarına 300- 500 km. uzaklıkta iken 2.000 - 5.000 km. uzaklıktaki ülkelerin maliyeti aynımı bizimle.veya fransa ve ispanya nın kişi başı geliri ile bizim ülkemizin kişi başı gelir aynımı.veya koç ile sabancının gelir düzeyi memur ve işçi seviyesindemi daha doğrusu işçi , memur ve esnaf ile cftçi benzine ve mazota vergi ödeyip alırken şirket ve holding sahipleri hiç vergi ödemeden ve farurasını da gider göstererek sıfır malit ile benzin almakta arabasına.
epdk fiyatların yüksek olduğunu yeni anlamış!!! keşke vatandaşa sorsaydı öğrenirdi...
Geçirin abi geçirin Türk vatandaşı enayi.Benzin istasyonları napsın onlarda haklılar devamlı zam geldiğinden ay yılda bir indirim geliyor bugün indirse yarın yükseltecek boşu boşuna indirmim diyor doğal olarak.
Durmak yok yolmaya devam.Ekonomi böyle düzelecekse bırak dağınık kalsın.Bu kadar vergi mi olur,Allah'dan korkun,ya da Allah'ın adını ağzınıza almayın.Parası olanın parasını nasıl aşırırız derdinde hükümet,olmayana da ver makarna,kömür,oylar garanti zaten.Demokrasiyi kötü niyetli kullanan bir hükümet bu.%50 oy veriyor da geri kalana sövdürmeyin.
Sayın EPDK yetkilileri iyi hoş da bu ara benzine bir daha zam gelirse hiç şaşamayın. Yapılanlar hep kamuoyunu aldatmaktan öte bir şey değil!!!!! : madem öyle bir niyetiniz var yaptırın benzinin litesini 4 TL o zaman size inanayım
tavan fiyatı o yüzden koydurmak istiyorlar zaten
Gülelim bari.Danışıklı dövüş.Güya akaryakıta yapılan zamla sanki devletin ve hükümetin hiç alakası yokmuş gibi bir hava yaratıyorlar.sanki bu zammı şirketler yapıyor ya.madem bu kadar vatandaşı düşünüyorsanız,şirketlere 8-9 krş indir diyeceğinize belimizi kıran şu ötv yi aşağıya çekinde inanalım.zaten türkiye vergiler ülkesi olmuş çıkmış.
ötv yi düşürün ilk önce
Bunlar milleti kandırmak için oyalamak alıştırmak için yapılan politika yalanlarıdır epdk kurulu zaten bizden önc biliyordu, zam geleceğini bu milleti halkı kandırın bakalım soyun nereye kadar devranın sonu vardır birde tekrar başı unutmayın
EPDK artık başıboşluğa dur diyecek anlaşılan
Diğer Haberler