HABER

Erbakan'dan İran devrimine övgü

ANKARA (İHA) - Eski başbakanlardan ve kapatılan Refah Partisi eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in "Erbakan saçlarını ağarttı" sözlerine, "Eğer Süleyman Bey'in çok şey öğrenmesine vesile olduysak seviniriz" şeklinde cevap verdi.

Erbakan, İran İslam Devrimi'ni överek, "Bu büyük devrimi idrak etmek lazım. Bu devrim, sömürüye ve ezilmeye karşı insanların hakkını koruma devrimidir. İran'daki bu devrim, bütün dünyaya saadetin çekirdeği olacaktır inşallah" dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Misyon Şefi Gholomreza Bagheri Moghaddam, İran İslam Devrimi'nin 28. yıldönümü nedeniyle Hilton Otel'de bir resepsiyon verdi. Resepsiyona kapatılan eski başbakanlardan ve kapatılan Refah Partisi eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan, SP Genel Başkanı Recai Kutan, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, ATO Başkanı Sinan Aygün, AK Parti yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı. Erbakan, resepsiyona gecenin ilerleyen saatlerinde katıldı. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Erbakan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin değerlendirmede bulunmaktan kaçındı. Cumhurbaşkanlığı seçimin soran gazetecilere, "Ben size Türk-İran kardeşliğinden bahsetmek istiyorum" sözleriyle yanıt veren Erbakan, şöyle konuştu:

"Biz birbirine en yakın ülkeyiz. Bence hedefimiz, Almanya-Fransa arasında olduğu gibi güzel ilişkiler kurmak olmalıdır. Kaç tren gidiyor, ne kadar mal gidiyor? İki kardeş ülke münasebetlerini geliştirmelidir. Ben her resepsiyona gitmiyorum ama bu özel bir resepsiyon. Çünkü bu büyük bir devrimdir. Bu devrimi idrak etmek lazımdır. Sömürüye ve ezilmeye karşı insanların hakkını koruma devrimidir. Örnek bir devrimdir. Kutluyoruz. İran'daki bu devrim, bütün dünyaya saadetin çekirdeği olacaktır inşallah."

Erbakan, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in bir dergiye yaptığı, "Erbakan saçlarımı ağarttı" açıklamasının hatırlatılması üzerine, "Saç ağarınca insan yetişir, olgunlaşır, öğrenir. Saçı bundan dolayı ağarır. Eğer Süleyman Bey'in çok şey öğrenmesine vesile olduysak seviniriz" şeklinde konuştu.

Erbakan, yine Demirel'in, "Milli Selamet Partisi askerin talimatıyla kuruldu" iddiasının sorulması üzerine, "Hayır böyle bir şey dememiştir. O söz yanlıştır. Süleyman Bey böyle bir şey söylememiştir" karşılığını verdi.

Geri Dön